Bank of England: Изборите в САЩ и Франция пораждат рискове за икономиката на Великобритания

 Bank of England: Изборите в САЩ и Франция пораждат рискове за икономиката на Великобритания

Геополитическата несигурност, породена от някои предстоящи избори по света, като например предсрочните парламентарни избори във Франция и президентските в САЩ, предшествани от разгорещени дебати, повишава рисковете пред британската икономика, посочва Bank of England, цитирана от Франс прес.

"Политическата несигурност, свързана със следващите избори по света, се увеличава", изрази тревога банката в своя полугодишен доклад за финансовата стабилност на страната.

Налице са много фактори, които влияят върху финансовата стабилност на Великобритания, като "по-несигурната световна икономическа перспектива", "увеличеният натиск върху публичния дълг", както и "геополитическите рискове", се казва още в доклада на Комисията по финансова политика (Financial Policy Committee) на Bank of England.

Финансовата институция неочаквано запази основния си лихвен процент непроменен на заседанието си през юни, въпреки връщането на британската инфлация към целта си от 2 на сто, като паричната институция се стреми да гарантира, че цените при повишаване на лихвените проценти ще останат умерени задълго.

Въпреки че "много домакинства във Великобритания, включително наемателите, остават подложени на натиск от нарастващите разходи за живот и високите лихвени проценти", Комисията по финансова политика вярва, че те остават устойчиви, както и бизнесите в частния сектор.

Националният банков сектор, "добре капитализиран" и със "солидни нива на ликвидност", има от своя страна "капацитета да подкрепи домакинствата и предприятията в случай на значително влошаване на икономическите и финансови условия".

Въпреки това небанковите финансови оператори продължават да представляват "високо" ниво на уязвимост, се казва още в доклада, особено в сектора на частния капитал, където препоръчва подобряване на прозрачността и управлението на риска.

По-малко регулирани от големите банки, тези оператори на "финансиране в сянка" могат да бъдат причина за значителни проблеми. През септември 2022 г. цената на британския дългосрочен дълг се повиши под въздействието на огромните бюджетни разходи от кратко управлявалото правителство на Лиз Тръс.

Решение, влошено от инвестициите на пенсионните фондове, които принудиха Bank of England ,да се намеси.

Комисията по финансова политика също така разкри двата сценария, при които Bank of England ще тества устойчивостта на големите банкови институции. Единият включва шок от предлагането, а другият шок от търсенето, в "стрес тест", резултатите от който се очакват в края на година.

Докато банките традиционно получават показателите, които след това използват, за да тестват собствените си баланси, преди да ги представят на Bank of England, този път банките ще представят своите баланси, които регулаторите ще извършват сами, посочва Фрас прес, цитирана от БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ