Бизнес перспективи: Критично важните критични материали

Бизнес перспективи: Критично важните критични материали

Бизнес перспективи: Критично важните критични материали

Добивът на критични минерали играе ключова роля в глобалния преход към зелена икономика, но лошата репутация на отрасъла и други предизвикателства създават пречки пред инвестициите, предупреждават експерти от бранша.

Критичните минерали включват метали като мед, литий, никел, кобалт и редкоземни елементи и са важни компоненти в нововъзникващите зелени технологии като вятърни турбини и електрически превозни средства. 

В изказвания по време на панел на годишната седмица на екоспециалността в Сингапур, експерти и инвеститори от минната индустрия заявиха, че нарастващото търсене на зелени технологии налага увеличаване на държавната подкрепа и капиталовите потоци в сектора на критичните полезни изкопаеми, съобщи CNBC. 

"Казано по-просто, не можем да постигнем целите на Парижкото споразумение за климата за намаляване на въглеродните емисии без повече миннодобивни дейности и без използването на критични минерали", заяви Адам Матюс, председател на Глобалната инвеститорска комисия за миннодобивната промишленост до 2030 г. - инициатива, ръководена от инвеститори, насочена към реформиране на миннодобивната промишленост с цел преодоляване на рисковете за устойчивостта.

Според Кралската банка на Канада само за задоволяване на търсенето на мед през следващото десетилетие ще са необходими над 200 милиарда долара капитал. 

Въпреки това експертната група заяви, че секторът на критично важните минерали трудно е успял да убеди инвеститорите в тази визия и индустрията е изправена пред заплахата да не получи милиарди долари инвестиции, необходими за посрещане на бъдещото търсене.

Лоша репутация 

Според Доминик Бартън, председател на австралийския миннодобивен гигант "Рио Тинто", основна пречка пред капиталите и подкрепата е асоциацията на отрасъла с бедствия и екологични щети.

Въпреки че много от заинтересованите страни са съгласни с необходимостта от по-критичен добив на минерали, "никой не иска да има мина в задния си двор", казва Бартън, който е и председател на LeapFrog Investments.  

Засечената история на индустрията включва бедствия като един от най-смъртоносните и най-вредните за околната среда инциденти в Бразилия през 2019 г., когато се срути язовир, съдържащ минни отпадъци, собственост на минната компания Vale. Това беше вторият подобен инцидент за компанията в рамките на около 3 години. 

"Изведнъж да бъдем разглеждани като критичен ресурс или спасител е малко пресилено", каза Бартън. 

"Но в интерес на всички е да се справяме по-добре с това, поради нарастващата разлика в количеството на необходимите минерали."

Създаването на подобна промяна в начина на изразяване ще включва подобряване на отношенията между минните компании и местните общности, смятат експертите.

Анализ на Международната агенция за възобновяема енергия установи, че около 54 % от критичните материали се намират в близост до земите на коренното население. Като пример за съмнителни практики, във вторник група за опазване на околната среда обвини миньори на никел, свързани с китайски производители на батерии за електрически превозни средства, че увреждат защитени гори в индонезийския регион Сулавеси и застрашават живота и поминъка на коренното население Бахау.

През 2020 г. Rio Tinto предизвика обществено недоволство, когато взриви части от пещерите Juukan Gorge - свещено място за аборигените на 46 000 години в Западна Австралия - като част от плановете си за добив на желязна руда на стойност 135 млн. долара. Бартън нарече инцидента, довел до напускане на ръководството и председателя преди началото на неговия мандат в компанията, "дълбоко смущаващ". 

оворителите на конференцията на Ecosperity заявиха, че е важно индустрията да признае грешките си от миналото, да увеличи прозрачността и да подчертае положителното икономическо въздействие на добива на критични минерали - като например увеличаването на работните места и икономическите перспективи.

Намаляване на въздействието върху околната среда

Според Световната банка добивът на критични полезни изкопаеми може да има сериозни последици за околната среда под формата на въглеродни емисии от добива, както и въздействие върху биоразнообразието. 

Много от същите компании, които добиват критични минерали, добиват и вредни за околната среда изкопаеми горива като въглища. 

оред наблюдателите от бранша свеждането до минимум на въздействието на индустрията върху околната среда, като например десетките хиляди язовири, в които се съхраняват минни отпадъци по света, трябва да бъде основен приоритет занапред. 

Те добавиха, че решаването на рисковете, свързани с биоразнообразието и управлението на водите, ще изисква увеличаване на разходите за научноизследователска и развойна дейност, както и повече таланти, които да стимулират технологичните иновации. 

Една от областите, в които напоследък се наблюдава напредък и инвестиции, е рециклирането на критични минерали, което намалява необходимостта от добив. 

Правителствена подкрепа

Добивната промишленост ще трябва също така да се обърне към световните правителства с по-добри призиви за привличане на публично финансиране и подкрепа и да направи отрасъла по-привлекателен за инвестиции, каза Скот Клемънс, партньор в Tribeca Capital. 

Докато световните правителства, като това на САЩ, предоставиха по-голямо финансиране за проекти надолу по веригата, като производството на литиеви батерии, подкрепата за дейности като добива на минерали като лития липсва, каза той. 

Освен това дългите процедури за получаване на разрешителни за добив на полезни изкопаеми са отблъснали инвеститорите, които търсят по-бърза възвръщаемост, посочват експертите, като твърдят, че мините се нуждаят от средно около 16 години, за да започнат да произвеждат след откриването им. 

Повишаването на ефективността на процеса би могло да бъде от полза за доставките на критични материали, при условие че се прилагат по-универсални в световен мащаб правила и стандарти за гарантиране на добри практики.

"В крайна сметка нейната индустрия, в партньорство с инвеститорите, местните общности и други заинтересовани страни от правителството, ще гарантира, че разполагаме с модел на миннодобивната промишленост, който да отговори на предизвикателствата [на индустрията], като същевременно задоволява търсенето", каза Матюс. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ