Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Богдан Богданов: Бъдещето на държавните фирми ще мине през преструктуриране, а може би и закриване на ДКК
Министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов не изключи възможността Държавната консолидационна компания (ДКК) да бъде закрита. Приоритет за тази година е да мислим за бъдещето на държавните предприятия и на над 5500 души, които работят в тях. Бъдещето на предприятията ще мине през преструктуриране, а може би и закриване на ДКК, заяви той на пресконференция днес.
Богданов напомни, че целта, с която е създадена ДКК, е била държавата да обедини дружества с миноритарен дял, които да могат да бъдат продадени. Структурата обаче не е работила по този начин. Напротив, създала се е възможност за възлагане, превъзлагане между държавни предприятия, коментира министърът.
Той поясни, че сега се прави задълбочен анализ за възможностите с оглед на това да не се рискува хората да загубят работните си места. Целта ни е да фокусираме държавните предприятия към ДКК в четири основни ключови индустрии - чисти технологии и кръгова икономика, отбранителна и аерокосмическа индустрия, хранителни и биотехнологии, критични минерали, метали и суровини, каза още Богданов, цитиран от БТА.
Той допълни, че това според ведомството са основните направления, които ще гарантират, че държавните предприятия ще продължат да функционират ефективно, на пазарен принцип и няма да се разчита на държавни поръчки и възлагания, няма да има и повече превъзлагания, "основно заради които са генерирани щети за над 700 млн. лева". По думите на министъра се отваря възможността за публично-частни партньорства на тези дружества с индустриални лидери в конкретната индустрията от съответните ключови области, а не става дума за приватизацията им.
Друг ефект от преструктурирането е свързан с редуциране на броя на членовете на бордовете в държавните дружества, които сега са около 70 човека, а с промените те ще станат между 20 и 30 души, допълни министърът.
Предложенията ще бъдат обсъдени с правителството, партийните лидери и с членовете на икономическата комисия в парламента, което означава, че процесът ще отнеме време, защото се нуждае от по-широка подкрепа, за да бъде реализиран.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.