Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на фабричните стоки в Китай отбелязаха най-стръмния си спад от половин година

Цените на фабричните стоки в Китай отбелязаха най-стръмния спад от шест месеца насам през април, докато потребителските цени паднаха за трети пореден месец. Това подчертава необходимостта от повече стимули, тъй като политиците се борят с икономическите последици от търговската война със Съединените щати, предаде Reuters.
Продължителният спад на пазара на жилища, високата задлъжнялост на домакинствата и несигурността на работните места възпрепятстваха инвестициите и потребителските разходи, поддържайки дефлационния натиск. Сега икономиката е изправена и пред нарастващи външни рискове от търговските бариери. Въпреки това има надежди за деескалация на напрежението, тъй като търговските преговори между САЩ и Китай започват в Швейцария в събота.
Индексът на производствените цени (ИПЦ) е спаднал с 2,7% през април на годишна база, което е по-лошо от спада от 2,5% през март, но е по-малко от прогнозата на икономистите за спад от 2,8%, показаха данни на Националното статистическо бюро в събота. „Китай все още е изправен пред постоянен дефлационен натиск“, каза Живей Джан, главен икономист в Pinpoint Asset Management. „Натискът може да се засили през следващите месеци, тъй като износът вероятно ще отслабне“, допълва той.
„Дори ако Китай и САЩ успеят да постигнат напредък и да намалят тарифите в търговските преговори, е малко вероятно тарифите да се върнат на нивото си преди април“, казва Джан. „Необходима е по-проактивна фискална политика, за да се стимулира вътрешното търсене и да се реши проблемът с дефлацията“, казва икономистът.
Китайското правителство прилага широк набор от мерки за стимулиране на потреблението в различни сектори и миналата седмица обяви редица мерки, включително намаляване на лихвените проценти и значително вливане на ликвидност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.