Дефлационният натиск в Китай нараства през септември

Дефлационният натиск в Китай нараства през септември

Потребителската инфлация в Китай неочаквано намаля през септември, докато дефлацията на цените на производител се задълбочи, засилвайки натиска върху Пекин да въведе бързо повече мерки за стимулиране, за да съживи слабото търсене и нестабилната икономическа активност, предава Ройтерс

Министърът на финансите Лан Фоан каза на пресконференция в събота, че тази година ще има повече "контрациклични мерки", но официални лица не предоставиха подробности за размера или графика на подготвяните фискални стимули, които инвеститорите се надяват да облекчат дефлационния натиск във втората по големина икономика в света.

Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши с 0,4% спрямо година по-рано миналия месец, най-бавно от три месеца, срещу ръст от 0,6% през август, показват данни на Националното статистическо бюро (NBS) в неделя, пропускайки прогнозата за увеличение от 0,6% в анкета на Ройтерс сред икономисти.

Индексът на цените на производител (PPI) се понижи с най-бързия темп от шест месеца, с 2,8% на годишна база през септември, спрямо спад от 1,8% през предходния месец и под очаквания спад от 2,5%.

"Китай е изправен пред постоянен дефлационен натиск поради слабото вътрешно търсене. Промяната на позицията на фискалната политика, както беше посочено на пресконференцията в събота, би помогнала за справяне с подобни проблеми", каза Живей Джан, главен икономист в Pinpoint Asset Management.

Китайските власти засилиха усилията за стимулиране през последните седмици, за да стимулират търсенето и да помогнат за постигането на целта за икономически растеж от около 5,0% за тази година, въпреки че някои анализатори казват, че ходовете може да предложат само временно облекчение и скоро са необходими по-строги мерки или слабостта може да се разшири доста през следващата година.

В края на септември Централната банка обяви най-агресивните мерки за парична подкрепа след пандемията COVID-19, включително многобройни стъпки за подпомагане на изваждането на сектора на имотите от тежък, многогодишен спад, включително намаляване на ипотечните лихви.

Сега анализатори и инвеститори се надяват, че заседание на китайския парламент, което се очаква през следващите седмици, ще разкрие по-конкретни предложения.

„Размерът на фискалните стимули е от значение. Необходими са решителни действия, преди дефлационните очаквания да се затвърдят още повече“, каза Живей Джан от Pinpoint.

Въпреки това, много наблюдатели от Китай казват, че Пекин също трябва твърдо да се заеме с по-дълбоко вкоренени структурни проблеми като индустриален свръхкапацитет и бавно потребление.

Прекомерните вътрешни инвестиции и слабото търсене понижиха цените и принудиха компаниите да намалят заплатите или да уволнят работници, за да намалят разходите, което допълнително подкопава доверието на потребителите.

Основната инфлация, която изключва нестабилните цени на храните и горивата, възлиза на 0,1% през септември, спад от 0,3% през август, което също подсказва, че дефлационният натиск се увеличава.

Основното отчитане е в ниския диапазон от под 1,0% в продължение на 20 последователни месеца, което отразява липсата на инерция в цените и необходимостта от стимулиране на потреблението, каза Брус Панг, главен икономист и ръководител на отдела за изследвания в Голям Китай в JLL.

CPI остана непроменен на месечна база, спрямо ръст от 0,4% през август и под очакваното увеличение от 0,4%.

Цените на храните се повишиха с 3,3% на годишна база през септември в сравнение с ръст от 2,8% през август, докато цените на нехранителните стоки се понижиха с 0,2%, обръщайки ръст от 0,2% през август.

Сред нехранителните артикули спадът в цените на енергията се задълбочи, а цените в туризма преминаха към понижаване с увеличаване на спада на самолетните билети и хотелското настаняване, се казва в придружаващо изявление на Националното статистическо бюро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ