Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕК открива наказателна процедура срещу България заради компенсацията за горивата
България въведе схема за обезщетенията, с които се намалява крайната цена на горивата, само за собствениците на превозни средства, регистрирани в страната. Схемата предвиждаше ползвателите на превозни средства, мотоциклети и мотори, регистрирани в България, да имат право на по-ниски цени на горивата. Компенсацията водеше до намаляване на цената на горивото с 0,25 лв. за литър и действаше до края на декември миналата година.
Намалението не важи за автомобили, които не са регистрирани в България, отчита ЕК. Следователно тази мярка е силно дискриминационна и несъразмерна, пише в съобщението на Европейската комисия.
ЕК изисква от българските власти да спазват принципите за свободно движение на стоки и хора и за недискриминация спрямо гражданите на ЕС. Осигуряването на правилното действие на единния пазар е от особено значение и основно средство за преодоляване на разрушителните икономически ефекти от на руското нахлуване в Украйна, се допълва в съобщението. Едностранното действие на национално равнище и въвеждането на дискриминационно отношение не е решение. България разполага с два месеца, за да отговори на опасенията, изразени от ЕК, а в противен случай комисията допълва, че може да продължи с наказателната процедура.
По втора наказателна процедура ЕК изпраща становища до нашата страна, Белгия, Чехия, Дания, Германия, Ирландия, Франция, Италия, Унгария, Малта, Холандия, Австрия, Полша, Румъния, Словения, Словакия и Финландия заради невъвеждането на европейските правила за командироването на работници. Правилата са свързани с борбата с измамите и заобикалянето на изискванията, достъпа до информация и административното сътрудничество между държавите в ЕС.
Правилата определят административните изисквания и мерките за контрол, които държавите могат да налагат, за да наблюдават спазването на правилата, защитава правата на командированите работници и ги предпазват от неблагоприятно отношение от страна на работодателя при съдебни или административни действия, като осигуряват ефективно прилагане и събиране на административни наказания и глоби в държавите от ЕС. Според правилата държавите трябва да въведат ефективни, съразмерни и възпиращи наказания при нарушение.
През юли 2021 г. ЕК изпрати официални уведомителни писма до 24 държави от ЕС и сега продължава процедурата спрямо 17 страни, които все още не са въвели правилно някои или всички европейски изисквания. Съответните държави разполагат с два месеца, за да предприемат необходимите мерки, в противен случай ЕК може да реши да отнесе случаите до Съда на Европейския съюз, се казва в съобщението на Еврокомиисията.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.