Екстремното време по света може да увеличи сметките за храна

Екстремното време по света може да увеличи сметките за храна

Суши, проливни дъждове и пожари от Азия до Северна и Южна Америка подклаждат притесненията относно реколтата, повишавайки цените на основните хранителни продукти, което в крайна сметка може да доведе до по-високи сметки за хранителни стоки, пише Блумбърг.

Индексът Bloomberg Agriculture Spot Index, който включва девет основни продукта, е напът да се повиши месечно с около 7%, като това би бил най-големият ръст след нахлуването на Русия в Украйна, което доведе до скок на пазарите в началото на 2022 г. Въпреки че остава далеч от върха от тази година, повишението идва в момент, когато ферми от Бразилия до Виетнам и Австралия изпитват проблеми както с наводнения, така и с прекалено сухо време, което застрашава захарта, зърното и кафето.

„Наскоро станахме свидетели на съвкупност от по-лоши метеорологични условия, които повишиха цените“, тъй като несигурността в доставките означава, че купувачите са готови да плащат повече, каза Майкъл Уайтхед от ANZ Group Holdings Ltd.

Това бележи обрат от по-рано тази година, когато цените на храните до голяма степен бяха контролирани от стабилно предлагане и слабо търсене на ключови пазари като Китай. Ако това възстановяване продължи, то може да повлияе на цените в супермаркетите, коментира Денис Вознесенски от Commonwealth Bank of Australia.

Земеделският индекс проследява основните продукти, използвани за храна на добитък, подслаждане на напитки и печене на хляб. По-малките култури като какао – от съществено значение за производителите на шоколад, също поскъпнаха през 2024 г. след недостиг от Западна Африка, а метеорологичните смущения доведоха до скок в разходите за зеленчуци в някои страни.

Фючърсите на пшеницата в Чикаго се повишиха през септември поради опасенията, че лошото време в големите износители може допълнително да намали глобалните запаси, които вече се насочват към деветгодишно дъно. Австралийските полета са изправени пред заплахи както от сухота, така и от слани, а липсата на дъжд в Черноморския регион възпира насажденията за реколтата през следващата година.

Междувременно фючърсите на соята се очаква да регистрират най-голямото месечно увеличение от две години, тъй като най-големият производител Бразилия се бори с най-лошата си суша от десетилетия.

Кафето арабика се изкачи до най-високото си ниво от 2011 г. насам, тъй като лошото време се отразява и на дърветата по време на решаващия период на цъфтеж. Обикновено по-евтиният сорт кафе робуста също беше засегнат от лошото време, което го прави почти толкова скъп. Сушата във Виетнамския кафеен пояс, последвана от проливен дъжд с наближаването на реколтата, навреди на производството в страната.

И на други места в Югоизточна Азия доставките на палмово масло се свиват с остаряването на дърветата, тласкайки фючърсите до петмесечен връх и рядка премия спрямо конкурентното соево масло.

Всичко това означава повече болка по веригата на доставки – от фермерите, които се борят с кражбата на кафе на зърна, до потребителите, които трябва да плащат по-високи цени. И хедж фондовете залагат на по-нататъшни печалби, увеличавайки нетните възходящи залози за захарта, соевото брашно и какаото от 24 септември.

Сушата в голяма част от северна и централна Бразилия вероятно ще продължи да застрашава посевите в селскостопанската тежка категория, посочиха анализатори от JPMorgan Chase & Co. в доклад миналата седмица. Освен това търговците наблюдават напрежението в Близкия изток и Черно море и как резултатът от предстоящите избори в САЩ се отразява на търговските отношения с Китай, според Уайтхед.

„Има разумна степен на волатилност, която пазарите не пренебрегват“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ