ЕС готви контрамерки срещу митата на Тръмп, Китай настоява за незабавната им отмяна

ЕС готви контрамерки срещу митата на Тръмп, Китай настоява за незабавната им отмяна

ЕС и Китай обявиха, че подготвят ответни мерки на новите мита върху вноса в САЩ, който бяха обявени в сряда от американския президент Доналд Тръмп, предаде Си Ен Би Си.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен описа новите мита като „голям удар“ за световната икономика.

„Изглежда, че няма ред в безпорядъка, няма ясен път през сложността и хаоса, които се създават, тъй като всички търговски партньори на САЩ са засегнати“, каза Фон дер Лайен, коментирайки митата от 20% върху вноса от ЕС.

„Ще се задълбочи спиралата на несигурността и ще се предизвика възхода на протекционизма. Последствията ще бъдат ужасни за милиони хора по света, също и за най-уязвимите страни, които сега са обект на едни от най-високите мита от САЩ“, добави тя.

Фон дер Лайен призова за преговори, като каза, че блокът ще работи за намаляване на бариерите, а не за тяхното повишаване.

Председателят на ЕК заяви, че е съгласна с Тръмп, че някои държави се възползват нечестно от настоящите правила в световната търговия и ЕС е готов да подкрепи усилията глобалната търговска система да бъде „подходяща за реалностите на световната икономика“.

Въпреки това тя също така предупреди САЩ, че „посягането към митата като вашият първи и последен инструмент няма да поправи нещата“.

Междувременно Министерството на търговията на Китай призова САЩ „незабавно да отменят“ своите едностранни тарифни мерки и обеща да предприеме „решителни контрамерки“, за да защити собствените си права и интереси.

„САЩ начертаха така наречените „реципрочни тарифи“ въз основа на субективни и едностранни оценки, което противоречи на международните търговски правила и сериозно подкопава законните права и интереси на съответните страни“, каза говорител на министерството на търговията в изявление, цитирано от Си Ен Би Си.

Той описа решението на администрацията на Тръмп да наложи реципрочни мита като „типична едностранна практика на тормоз“, като добави, че много страни са изразили „силно недоволство и ясна опозиция“.

Новите мита за вноса от Китай в САЩ са в размер на 34%, като те са в допълнение към вече съществуващите налози 20%. Така ефективните общи мита ще достигнат 54%, като тази ставка ще влезе в сила на 9 април. Този краен резултат е по-близо до обещаните от Тръмп мита от 60% върху вноса от Китай по време на неговата кампания за президентските избори.

Първоначалната оценка показва, че мащабните мерки могат да повишат средните тарифни ставки на САЩ до „нива, невиждани от началото на 20-ти век“, каза Тай Хуей, главен пазарен стратег в JP Morgan Asset Management за Азиатско-тихоокеанския регион, като предупреди, че решенията за търговската политика могат да натежат върху глобалния растеж.

Пекин вероятно ще отговори със „силови, но пропорционални“ мерки, които може да надхвърлят повишаването на митата със стъпки, насочени към американските компании, които разчитат на китайския пазар, каза Стивън Олсън, гостуващ старши сътрудник в института „Юсуф Исхак“ в Сингапур.

„САЩ и Китай се насочват към масата за преговори, където ще се опитат да постигнат някакъв вид голяма сделка по широк кръг от въпроси“, добави той, въпреки че отбеляза, че се очаква нещата да се влошат, преди да се подобрят.

Други страни се присъединиха към Китай в изразяването на недоволството си от търговските мерки.

Канадският премиер Марк Карни каза, че Отава ще се бори с митата „целенасочено и със сила“, докато неговото правителство се подготвя за пълен набор от контрамерки, които ще бъдат представени в четвъртък.

Изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су нареди спешни мерки за подкрепа за индустрии и предприятия, които ще бъдат засегнати, включително автомобилната индустрия, като нареди на служителите да преговарят активно с Вашингтон, за да сведат до минимум въздействието на допълнителните такси.

Астралийският премиер Антъни Албанезе нарече митата на Тръмп „лошо решение“ и каза, че мерките не са „акт на приятел“, въпреки че изключи възможността да отговори с реципрочни налози срещу САЩ.

Японското министерство на търговията заяви, че ще създаде работна група за проучване на въздействието на новите мита, които според Тръмп ще възлизат на 24% за Япония, като същевременно оставя всички варианти за ответни действия на масата.

„Трябва да решим какво е най-добро за Япония и най-ефективно по внимателен, но смел и бърз начин“, каза министърът на търговията Йоджи Муто на пресконференция.

По-рано обявеното мито от 25% върху вносните автомобили влезе в сила в днес, като се очаква японската автомобилна индустрия да бъде сред най-силно засегнатите поради зависимостта си от търсенето от САЩ

Премиерът на Тайланд Паетонгтарн Шинаватра каза, че правителството ще поеме водеща роля в разработването на краткосрочни мерки за справяне с въздействието върху производителите и износителите от новата тарифа от 36%, като същевременно планира да преговаря със САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ