Евростат: 12% от трудовия потенциал на ЕС не се използва пълноценно

Евростат: 12% от трудовия потенциал на ЕС не се използва пълноценно

През 2023 г. близо 27,1 млн. души в ЕС, които представляват около 12 на сто от разширената работна сила, не са успели да се включат активно в пазара на труда. Те са били разделени в четири групи - трайно безработни, хора, които не са  търсили активно работа, такива,  които са работили на непълно работно време и търсещи заетост, които не са били готови да се включат в пазара на труда веднага. Това показват данните от проучване на Евростат, оповестени днес.

Сред държавите от ЕС през 2023 г. най-висок е процентът на незаетост на пазара на труда в Испания (20,2 % от разширената работна сила), Италия (17,7 %), Швеция (16,4 %) и Гърция (16,3 %). От друга страна, той е най-нисък в Полша (4,8%), Малта (5,2%), Унгария (6,0%), Чехия (6,4%) и Словения (6,5%).

Според данните на Евростат безработицата представлява 5,8 % от разширената работна сила, докато хората, които имат възможност да работят, но не търсят работа, представляват 2,8 %, а незаетите на непълно работно време - 2,5 %. Хората, които търсят работа, но не са на разположение веднага, са 0,9 % от разширената работна сила.

Разглеждайки всеки компонент, данните показват, че в 24 държави от ЕС делът на безработните е най-голям. Най-високи дялове на безработните лица се наблюдават в Испания (11,7% от разширената работна сила) и Гърция (10,8%).

Изключение правят Холандия и Ирландия, където дяловете на непълноценно заетите лица, работещи на непълно работно време, са най-високият компонент на застоя - съответно 5,1 % и 4,5 %; и Чехия (3,2 %), където делът на хората, които търсят работа, но не могат да я намерят веднага, е най-висок сред всички компоненти.

За България хората, които не участват активно на пазара на труда през 2023 г. са съставлявали 7,1 на сто от разширената работна сила. Това представлява спад от 0,4 процентни пункта спрямо 2022 г., показват още данните на Евростат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ