Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Eврозоната може да избегне рецесия, смята главният изпълнителен директор на UniCredit
Последните данни показват, че еврозоната може да опровергае очакванията и да избегне рецесия. Това заяви пред Си Ен Би Си главният изпълнителен директор на италианската банка UniCredit Андреа Орчел по време на Световния икономически форум в Давос.
Общата инфлация в еврозоната достигна 9,2% на годишна база през декември, отбелязвайки втори пореден месец на спад спрямо рекордните 10,7%, през октомври, но оставайки доста над целта на Европейската централна банка от 2%.
Стремително растящите разходи за храна и енергия след инвазията на Русия в Украйна през февруари 2022 г. оказаха огромен натиск върху икономиката на еврозоната и накараха ЕЦБ да предприеме поредица от резки увеличения на лихвените проценти с надеждата да овладее инфлацията.
Меката зима обаче намали риска от недостиг на газ и смекчи цените на енергията, докато доверието на потребителите и бизнес очакванията в 20-членния валутен блок се подобриха през последните месеци.
Скорошно подобряване на икономическите данни накара някои икономисти през изминалата седмица да подобрят своите прогнози за еврозоната и извън нея.
„Нашата прогноза бе за лека рецесия тази година, но оттогава, ако погледнем всички индикатори, гледаме към нещо, което може дори да не е рецесия“, каза Орчел пред американската медия.
Той добави, че все още има „значителни рискове“ на фона вълната от предпазлив оптимизъм.
„Ние наистина не знаем как върви войната, винаги има изоставане във въздействието от повишаването на лихвите и така че всъщност не знаем точно как бързото покачване на лихвите ще се отрази на икономиката и вероятно има една от най-големите промени във веригите на стойността и в геополитиката, които сме виждали след Втората световна война“, каза той.
Очаква се ЕЦБ да осъществи още едно увеличение на лихвените проценти с 50 базисни пункта, повишавайки депозитната лихва от 2% на 2,5%.
Орчел призна, че ЕЦБ има „много трудна работа“, тъй като се стреми да се справи с инфлацията чрез повишаване на лихвите, което някои икономисти предупреждават, че ще навреди допълнително на растежа.
„Европа има различен вид инфлация от тази в САЩ, тя се движи предимно от доставките на енергия, на храна и следователно това, което те се опитват да направят, за да се справят с инфлацията, е да намалят останалата част от търсенето, но очевидно това има непропорционално въздействие върху, да го наречем, икономиката, далеч от тези суровини“, коментира той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.