Фед: Личното богатство на американците се е увеличило с 37 на сто за три години

Фед: Личното богатство на американците се е увеличило с 37 на сто  за три години

Фед: Личното богатство на американците се е увеличило с 37 на сто за три години

Според правителствен доклад  нетното състояние на типичното американско домакинство нараства с най-бързия темп от повече от три десетилетия в периода 2020-2022 г., докато сравнително ниските лихвени проценти по това време улесняват домакинствата да изплащат дълговете си, съобщи Асошиейтед прес.

Богатството на медианното домакинство - средната точка между най-богатите и най-бедните домакинства - е скочило с 37% през тези три години, до близо 193 000 долара, сочи проучване на Федералният резерв(Фед). Увеличението отразява най-вече скока в стойността на жилищата и по-високите цени на акциите, както и нарастването на дела на американците, които притежават жилища и акции.

Скокът на богатството се случи дори когато кратката, но жестока пандемична рецесия отне работата на 20 милиона американци през 2020 г. Обширната държавна помощ, възлизаща на около 5 трилиона долара, спомогна за бързото възстановяване, което възстанови изгубените работни места много по-бързо, отколкото това се случи след рецесията от 2008-2009 г. Смята се обаче, че допълнителните разходи са допринесли за подхранването на най-тежкия пристъп на инфлация от четири десетилетия насам.

Широкообхватното увеличение на богатството помага да се обясни изненадващата устойчивост на американската икономика през тази година и на потребителските разходи, които захранват около две трети от нея. От поне една година икономистите предупреждават за предстояща рецесия. Въпреки това икономиката продължава да се развива.

Икономическият растеж през току-що приключилото тримесечие юли-септември може би е надхвърлил стабилния годишен темп от 4%, стимулиран от високите потребителски разходи за физически стоки, както и за услуги - широка категория, която включва пътувания със самолет, развлечения, хранене в ресторанти и други преживявания.

Предоставените от правителството стимулиращи плащания след пандемията също стимулираха финансите на домакинствата. Според проучването на Фед, което се провежда на всеки три години, средната стойност на разплащателните и спестовните сметки и други парични наличности е нараснала с 30%. При исторически ниските лихви по кредитите американците ще отделят само 13,4% от доходите си за изплащане на дългове през 2022 г., което е най-ниският дял от началото на проучването на Фед през 1989 г.

Въпреки това през периода на проучването се запазва значително неравенство в богатството, което отразява десетилетия на разширяване на различията между най-богатите домакинства и всички останали. Сред най-богатите 10% от домакинствата медианното богатство достига почти 3,8 млн. долара през 2022 г.

Все пак повече американци са купували индивидуални акции след пандемията - вероятно отражение донякъде на манията по "мемориалните акции", която беше подхранвана отчасти от стимулиращите чекове. Делът на семействата, които притежават пряко акции - за разлика от тези чрез взаимни фондове - е скочил от 15% на 21%, което е рекордно увеличение, сочи проучването.

В проучването на Фед се посочва още, че средната стойност на индивидуалните акции е 15 000 долара. Средната стойност на директната собственост върху акции е много по-висока - 404 000 долара, което отразява притежанията на по-богатите семейства.

В процентно изражение нетното състояние на домакинствата се е увеличило повече при чернокожите и латиноамериканските домакинства, отколкото при белите, въпреки че в доларово изражение различията остават големи.

Средната нетна стойност на имуществото на  афроамериканските домакинства е скочила с 60%, но остава сравнително ниска - 45 000 долара. При испаноговорящите тази стойност се е увеличила с 47% до близо 62 000 долара. Сред белите домакинства медианната нетна стойност на имуществото се е повишила с 31% до 285 000 долара.

Проучването на Фед установи, че дори неравенството в богатството да е намаляло, различията в доходите са се задълбочили. Медианните доходи са нараснали с 3% в сравнение с предишното проучване, което обхващаше периода 2017-2019 г. Но средните доходи, които са раздути от доходите на най-богатата една десета от домакинствата, са скочили с 15%. Изключително голямото нарастване сред най-богатите домакинства се дължи на печалбите от притежавани акции и имоти, както и на по-високите заплати. 

Все пак данните за доходите бяха и по-сложни от обичайното в този доклад, отбелязаха представители на Фед. Те например не отразяват ефектите от стимулиращите чекове. А и докладът се фокусира върху доходите през 2021 г., когато много американци все още се бореха със загубата на работни места от пандемичната рецесия.

Други икономически изследвания показват, че след началото на пандемията през 2020 г. заплатите на работниците с по-ниски доходи всъщност са нараснали по-бързо, отколкото на по-богатите. Това отразява факта, че ресторантите, хотелите, складовете и много други предприятия в сферата на услугите са повишили драстично заплащането, за да се опитат да привлекат отчаяно необходимите работници.

Изследователски доклад от март 2023 г. на Дейвид Автор, икономист в Масачузетския технологичен институт, Ариндраджит Дубе, икономист в Масачузетския университет в Амхърст, и Ан МакГрю, докторант в UMass, установи, че повишаването на заплатите на една десета от най-нископлатените работници от 2019 до 2022 г. е успяло да обърне една четвърт от нарастването на неравенството в доходите от 1980 г. насам, припомня Асошшиейтед прес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ