Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Fitch понижи прогнозата си за световната икономика
Европейската газова криза, високата инфлация и рязкото ускоряване на темпото на затягане на глобалната парична политика оказват тежко влияние върху икономическите перспективи. Това се посочва в септемврийския доклад за глобална икономическа перспектива (GEO) на международната рейтингова агенция Fitch Ratings.
Fitch сега очаква ръстот на световния брутен вътрешен продукт да се забави с 2,4% през 2022 г. Това представлява ревизия надолу с 0,5 процентни пункта спрямо доклада от юни. Агенцията очаква световната икономика да нарасне с 1,7% през 2023 , което е с цял процентен пункт по-малко в сравнение предходния доклад.
Според новата прогноза еврозоната и Обединеното кралство ще навлязат в рецесия по-късно тази година, като Fitch очаква, че САЩ ще претърпят лека рецесия в средата на 2023 г.
Предвижданията на рейтинговата агенция са икономиката на еврозоната да се свие с 0,1% през 2023 г., което е с 2,2 процентни пункта под юнската прогноза и отразява ефекта на енергийната криза. За САЩ рейтинговата агенция прогнозира растеж от 1,7% през 2022 г. и 0,5% през 2023 г. – ревизия надолу с 1,2 и 1 проценти пункта спрямо юни.
Възстановяването на Китай е ограничено от мерките срещу COVID-19 и проблемите в сектора на недвижимите имоти. Fitch очаква втората най-голяма икономика в света да нарасне с 2,8% тази година и 4,5% през следващата – понижение със съответно 0,9 и 0,8 процентни пункта в сравнение с юнската прогноза.
„През последните месеци наблюдаваме нещо като перфектна буря за световната икономика, предвид газовата криза в Европа, рязко ускоряване на повишенията на лихвените проценти и задълбочаващ се срив на имотния пазар в Китай“, коментира Брайън Коултън, главен икономист във Fitch.
Новата прогноза е базирана на предложението за пълно или почти пълно спиране на руския тръбопроводен газ за Европа. Въпреки усилията на ЕС за намиране на алтернативи, общите доставки на газ в ЕС ще спаднат значително в близко бъдеще, като въздействието ще се усети в промишлените вериги за доставки.
Високата и устойчива инфлация, повишените инфлационни очаквания в краткосрочен план и стегнатите пазари на труда накараха Федералният резерв на САЩ, Английската централна банка и Европейската централна банка да предприемат по-агресивна политика на затягане през последните месеци. Лихвените проценти се увеличават много по-бързо от очакваното.
Сега се очаква Фед да повиши лихвите до 4% до края на годината и да ги задържи на това ниво до 2023 г. Лихвата на ЕЦБ по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, се очаква да нарасне до 2% до декември, а основната лихва на АЦБ се очаква да нарасне до 3,25% до февруари 2023 г.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.