Френските фермери излизат на протести заради търговската сделка между ЕС и Меркосур

Френските фермери излизат на  протести заради търговската сделка между ЕС и Меркосур

Френските фермери отново излизат на улицата. Два от основните земеделски синдикати в страната казват, че планират нова вълна от протести следващия месец, за да изразят несъгласието си срещу търговското споразумение, което се договаря между Европейския съюз и южноамериканските страни от блока Меркосур, съобщи POLITICO.

Съобщението идва, тъй като двете страни се стремят да финализират пакта до края на годината, потенциално в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро на 18 и 19 ноември. Френските фермери се противопоставят на споразумението, тъй като се опасяват, че ще загубят бизнес, ако Европа отвори пазара си за по-евтино — и може би по-нискокачествено — говеждо и селскостопански продукти.

„Призоваваме нашата мрежа да поднови протестите от 15 ноември 2024 г.“, казаха президентите на FNSEA и Jeunes Agriculteurs, Арно Русо и Пиерик Хорел, пред френския всекидневник Ouest-France.

Русо предупреди, че протестите могат да стигнат и до Брюксел. 

Френските и европейските фермери се обявиха по-рано тази година, за да изразят недоволството си от няколко въпроса, включително Европейската зелена сделка, което накара Брюксел и френското правителство да се откажат от зелените правила.

Франция отдавна е най-видният противник на сделката с Меркосур, но тъй като влиянието на Париж в Брюксел не е каквото беше преди, Европейската комисия и поддръжниците на сделката, водени от Германия, виждат уникална възможност най-накрая да прокарат финалната линия на сделка споразумение, което се създава в продължение на четвърт век.

Публично френското правителство все още се противопоставя на споразумението. Френският министър на земеделието Ани Женевард повтори позицията на страната си на среща с европейските си колеги във вторник, докато министърът на търговията Софи Примас каза пред френския всекидневник l'Opinion, че одобряването на сделката без подкрепата на Франция би „отворило пробив в доверието на французите в Европа. ”

Френските служители обаче се примиряват насаме с факта, че Париж няма да може да наложи вето. POLITICO съобщи по-рано този месец, че Европейската комисия работи върху компенсационен фонд, за да успокои фермерите и да преодолее френската съпротива срещу сделката.

Докато френски дипломат нарече компенсационния фонд „интересна опция“, Примас каза, че Франция няма да „приеме пари за унищожаване на селскостопанския сектор“.

Русо каза пред репортери във вторник, че както напредъкът по сделката, така и разкритията за компенсационния фонд - който той преди това оприличи на "утешителна награда" в интервю за POLITICO - "ни подтикнаха" да действаме.

Селскостопанският сектор като цяло смята, че правителството не изпълнява всичките си обещания от предишния кръг от демонстрации, нито прави достатъчно, за да спре търговското споразумение с блока Меркосур, който включва Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и Боливия.

„Ситуацията е по-лоша от преди една година... тя се развива във всички посоки“, каза фермерът Лорънс Марандола, говорител на левия синдикат на фермерите Conféderation Paysanne. Конфедерацията, която също се противопоставя на търговското споразумение, засега не се присъединява към протестите на 15 ноември. Но Марандола каза, че президентът Еманюел Макрон и правителството се противопоставят публично на сделката, „като оставят преговорите да продължат“.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ