Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германия и Италия се разминават по отношение на инфлацията: Какви са последиците за еврозоната?

Инфлацията в Германия се понижи до четиримесечно дъно през март, докато в Италия се повиши до най-високото си ниво от повече от година насам, подчертавайки различията в тенденциите. Смесените данни сочат неравномерна дезинфлация в еврозоната преди публикуването на данните за инфлацията в блока.
Предварителните данни за потребителските цени за март разкриха, че Германия и Италия са на различни инфлационни пътища, което подсказва за неравномерен напредък в ограничаването на ценовия натиск в цялата еврозона.
Инфлацията в Германия се понижи до четиримесечно дъно, докато в Италия се наблюдава неочаквано повишение, което е най-високото ѝ годишно отчитане от края на 2023 г. насам, съобщава Euronews.
Инфлацията в Германия продължава да се забавя
Инфлацията на потребителските цени в Германия се забави до 2,2% на годишна база през март 2025 г., според експресна оценка на Федералната статистическа служба. Това е най-ниското равнище от ноември 2024 г. насам и съответства на пазарните очаквания.
Намаляването на темпа на растеж се дължеше главно на забележимото забавяне на инфлацията при услугите, която се понижи до 3,4% от 3,8% през февруари. Цените на енергията се понижиха допълнително, като спаднаха с 2,8% спрямо 1,6% през предходния месец.
Инфлацията при храните обаче се повиши от 2,4% до 2,9%. Базисната инфлация - която изключва волатилните елементи като енергията и храните - се охлади до 2,5%, което е най-ниското ѝ равнище от юни 2021 г. насам.
На месечна база потребителските цени се повишиха с 0,3%, което е спад спрямо 0,4% през февруари.
Хармонизираният индекс на потребителските цени (ХИПЦ) в Германия, който позволява сравнение между отделните държави в еврозоната, се понижи до 2,3% от 2,6%, малко под очакваните 2,4%. Това е най-ниският показател на ХИПЦ от септември 2024 г. насам.
Италия отчита изненадващо повишение на инфлацията
За разлика от това, инфлацията в Италия неочаквано се повиши. Според предварителните данни на националната статистическа служба Istat потребителските цени са се повишили с 2,0% на годишна база през март, което е увеличение спрямо 1,6% през февруари и надминава прогнозите на анализаторите.
Ускорението бе обусловено от по-високите разходи за енергия и храна, както и от възходящия натиск на развлекателните услуги и приключването на продажбите на зимни облекла и обувки.
Нерегулираните цени на енергията се повишиха с 1,3% след спад от 1,9% през февруари. Цените на тютюневите изделия също се повишиха, като нараснаха с 4,6%, а инфлацията при непреработените храни се ускори до 3,3%. Цените на комуникационните услуги и на развлекателните дейности продължиха да се повишават.
Последици за еврозоната
Разнопосочните тенденции в Германия и Италия определят очакванията на икономистите за по-широките данни за еврозоната, които ще бъдат представени във вторник.
Катя Вашкинска, икономист в Goldman Sachs, заяви, че фирмата е ревизирала леко надолу прогнозата си за базисната инфлация в еврозоната за март до 2,39% на годишна база. Въпреки това тя повиши прогнозата си за общата инфлация до 2,15%, позовавайки се на по-силен от очакваното натиск върху неосновната инфлация в Германия и Италия.
Икономистите очакват общата инфлация в еврозоната да се забави до 2,2% през март спрямо 2,3% през февруари, докато базисната инфлация се очаква да намалее от 2,6% до 2,5%.
Същевременно спадът на цените на стоките за дълготрайна употреба се забави и базисната инфлация остана без промяна на равнище 1,7%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.