Goldman Sachs преосмисли прогнозата за очаквана рецесия в Еврозоната

Goldman Sachs преосмисли прогнозата за очаквана рецесия в Еврозоната

Икономистите от Goldman Sachs вече не прогнозират рецесия в еврозоната, след като икономиката се оказа по-устойчива в края на 2022 г., цените на природния газ паднаха рязко и Китай се отказа от строгите ограничителни мерки срещу разпространението на COVID-19 по-рано от очакваното, пише Блумбърг.

Сега от банката очакват брутният вътрешен продукт на региона на единната валута да нарасне с 0,6% тази година в сравнение с по-ранната прогноза за свиване от 0,1%. Икономисти, ръководени от Яри Стен, предупреждават в доклад до клиентите за слаб растеж през зимата предвид енергийната криза и посочват, че общата инфлация ще се понижи по-бързо от очакваното до около 3,25% до края на 2023 г.

„Също така очакваме базовата инфлация да се забави поради охлаждането на цените на стоките, но виждаме продължаващ възходящ натиск върху инфлацията при услугите поради нарастващите разходи за труд“, коментират икономистите. „Като се има предвид по-устойчива активност, лепкава основна инфлация и коментари за вдигане на лихвите, очакваме Европейската централна банка да затегне паричната политика значително повече през следващите месеци.“

Goldman повтори призива си за увеличение на лихвените проценти с половин пункт на срещите на ЕЦБ през февруари и март, последвано от последна стъпка нагоре от четвърт пункт през май, за да се стигне до ниво на депозитната лихва от 3,25%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Нова епизод: Черният леопард забелязан до шуменския кв. „Мътница“, местните жители са предупредени
На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева
Пеевски: КПК трябва да бъде закрита, за да престанат фалшивите драматургии, че била бухалка
Китай е създал най-големия кристал за лазерно оръжие в космоса
Времето: Червени и оранжеви кодове за високи температури в цялата страна
Китайският премиер предложи международна организация за сътрудничество в изкуствения интелект
Учени: Мит е препоръката да се правят по 10 000 крачки на ден, достатъчни са 7000
На фокус следващата седмица: Време за сделки