Големи американски компании обмислят изтегляне на производството си от Китай и Виетнам

Големи американски компании обмислят изтегляне на производството си от Китай и Виетнам

През първото тримесечие  на 2023 г. големите американски компании активно са обсъждали извеждане на производството от развиващите се страни с евтина работна сила като Китай, Виетнам и др. обратно в САЩ или в страни, за които се произвежда голяма част от тази продукция. Това показват данни на  Bank of America, цитирани от  CNBC. Експертите на банката са анализирали финансовите отчети на американските компании, влизащи в индекса S&P 500, и изясниха, че в споменаванията на „повторно поддържане“ в преписите на печалбите на S&P 500 са се увеличили със 128% през първото тримесечие на тази година спрямо същия период на миналата година.  Сред причините за такива планове на компаниите се споменава желанието да се опростят проблемите с логистиката, наблюдавани през миналата година. Това бяха локдауните, които въведе Китай до средата на миналото година, както и нарастването на напрежението в отношенията между САЩ и Китай.

Междувременно нахлуването на Русия в Украйна и последиците от пандемията Covid-19 продължават да се отразяват негативно върху ритъма на веригите на доставките, което означава, че някои компании преосмислят методите си за снабдяване.

Тази тенденция отбеляза през  март и швейцарската банка UBS. От анкетираните 1600  топ-мениджъри на международни компании в различни сектори,78%  заявиха за плановете за пренасочване на производството по-близо до Европа, а 70% — към САЩ.

Тенденцията по извеждане на производството от развиващите се страни по-близо до основните пазари се наблюдава вече не първи път. Още в началото на 2010 г. след световната финансова криза, доведела до нарастване на безработицата в развитите страни на Запада, някои компании започнаха да превеждат част от производството в своите страни. В средата на 2010 г. тенденцията за преместване на работни места от Китай стана една от основните стратегии за развитие на производството в американските компании. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ