Експерти: Икономиката на САЩ може да се забави допълнително от споразумението за държавния дълг

Експерти: Икономиката на САЩ може да се забави допълнително от споразумението за държавния дълг

Ограничаването на държавните разходи като част от бюджетната сделка, договорена от президента на САЩ Джо Байдън и председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти, може допълнително да отслаби икономическата активност, която вече е ограничена от затягането на паричната политика. Това  прогнозираха експерти, цитирани от Bloomberg.

Големите фискални разходи подкрепиха икономиката на САЩ на фона на повишението на лихвените проценти от Федералния резерв и тяхното ограничаване може да отслаби положителния импулс, казват икономисти. Фед ще трябва да вземе предвид възможните последици от договорените мерки в новите прогнози за БВП и инфлацията на САЩ, които ще публикува след заседанието на 13-14 юни.

„Постигнатото споразумение предполага, че фискалната политика ще стане малко по-рестриктивна, докато паричната политика вече е стегната и вероятно ще продължи да се затяга“, коментира Даян Суонк, главен икономист в KPMG LLP, пред Bloomberg. Консенсусната прогноза на анкетираните от агенцията икономисти предполага, че икономиката на САЩ ще се свие с 0,5% на годишна база както през третото, така и през четвъртото тримесечие на 2023 г. Байдън каза след разговори с Маккарти на 28 май, че е постигнато принципно споразумение за повишаване на тавана на държавните заеми и то ще бъде представено на Конгреса за гласуване. Ако споразумението бъде одобрено, то ще спре лимита за държавни заеми до 1 януари 2025 г.

В същото време бюджетът за отбрана на САЩ за фискалната 2024 година ще бъде ограничен до $886 млрд., а не до $704 млрд. През фискалната 2025 г. цифрите ще се увеличат съответно до $895 млрд. и $711 млрд.

Фискалните разходи на САЩ през следващата фискална година, започваща през октомври, ще останат приблизително на нивото на текущата в резултат на договорените съкращения. Предишният проектобюджет предвиждаше тяхното увеличение.

„Ограничаването на бюджетните разходи по време на икономическия спад ще увеличи натиска върху БВП и заетостта“, коментира главният икономист на JPMorgan Chase & Co. Майкъл Фероли.

Фискалната политика може да работи в тандем с паричната политика за ограничаване на инфлацията в САЩ, казват експерти. „Това е важно развитие – измина повече от десетилетие, откакто паричната и фискалната политика се движеха в същата посока.Може би фискалното ограничение ще изиграе роля за ограничаване на инфлацията“, прогнозира Джак Еблин, главен инвестиционен директор на Cresset Capital Management. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ