Йелън не е съгласна с оценката на Moody's за перспективите пред дълга на САЩ

Йелън не е съгласна с оценката на Moody's за перспективите пред дълга на САЩ

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън разкритикува решението на агенция Moody's миналата седмица да понижи перспективите си за дълга на САЩ, като каза, че икономиката на страната е силна и пазарът на държавните облигации е едновременно сигурен и ликвиден, предаде Ройтерс.

„Това е решение, с което не съм съгласна“, каза тя на пресконференция при закриването на срещата на финансовите министри на страните от Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АПЕК) в Сан Франциско, Калифорния.

Рейтинговата агенция в петък понижи перспективата си за кредитния рейтинг на САЩ от „стабилна“ на „негативна“, позовавайки се на големите фискални дефицити и спада в достъпността на дълга.

Повишаването на доходността по дългосрочните облигации ще създаде предизвикателство за устойчивостта на дълга, ако продължи във времето, призна Йелън.

Въпреки това администрацията на Байдън е „напълно ангажирана с надежден и устойчив фискален път“, каза тя, цитирайки планове за намаляване на дефицита и инвестиции в Службата за вътрешни приходи (IRS), която събира данъци.

Йелън също призова републиканците в Камарата на представителите да запретнат ръкави, за да избегнат частично спиране на работата на правителството, което може да се случи още в края на тази седмица.

Това е третият фискален сблъсък тази година, след продължилата месеци пролетна криза, която доведе федералното правителство до ръба на дефолта.

Възможността за спиране на работата на правителството е „ненужен икономически насрещен вятър в момент, когато икономиката на САЩ се справя добре и се движи в правилната посока“, каза Йелън.

Министерството на финансите на САЩ заяви в понеделник, че дефицитът на федералния бюджет през октомври се е свил с близо една четвърт спрямо година по-рано, тъй като приходите са се покачили до рекорд за месеца поради наплива от забавени данъчни плащания от засегнатите от бедствия райони.

Данните от миналия месец показаха, че дефицитът през фискалната 2023 г., която приключи на 30 септември, е най-големият извън ерата на COVID-19 с близо 1,7 трлн. долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ