Икономическите притеснения се връщат на Уолстрийт след данните за работните места

Икономическите притеснения се връщат на Уолстрийт след данните за работните места

Несигурността относно здравето на икономиката на САЩ  вълнува  пазарите, добавяйки гориво към и без това нестабилния период, който кара инвеститорите да се борят с промяна в политиката на Федералния резерв, строги избори в САЩ и притеснения относно разтегнатите оценки, пише Ройтерс.

Американските акции се сринаха в петък, след като внимателно наблюдаваните данни за работните места показаха, че импулсът на пазара на труда се забавя повече от очакваното, което предполага по-тесен път за САЩ за постигане на меко кацане, при което Федералният резерв(Фед) е в състояние да охлади инфлацията, без да навреди сериозно на икономическия растеж.Очаква се Федералният резерв да намали лихвените проценти на заседанието си на 17-18 септември, но данните съживиха опасенията, че месеците на повишени разходи за заеми вече са започнали да оказват натиск върху икономиката. Това е потенциално нежелано развитие за инвеститорите, след като перспективите за намаляване на лихвените проценти на фона на стабилен растеж помогнаха за стимулиране на S&P 500 (.SPX), отваря нов раздел към рекордни върхове тази година.

„Данните показват, че оставаме на пътя на мекото кацане, но очевидно има повече рискове от спад, към които пазарите ще бъдат чувствителни“, каза Анджело Куркафас, старши инвестиционен стратег в Edward Jones. „Очакванията за повишена волатилност са реалистични.“

На пазарите се появиха доказателства за намаляващ апетит за риск. S&P 500 падна с 1,7% в петък и загуби близо 4,3% през последната седмица, най-лошият му седмичен спад от март 2023 г. Nvidia, постерът на тазгодишното вълнение в областта на изкуствения интелект, беше надолу над 4% и стоеше близо до най-ниското си ниво от около месец, падайки заедно с други високо летящи технологични имена.

Междувременно индексът на нестабилността на пазара на Cboe, наричан още "измерител на страха" на Уолстрийт, достигна най-високото си ниво от близо месец в петък.

„Има опасения, че Федералният резерв няма да реагира достатъчно бързо или по-силно, за да предотврати нещо по-зловещо“, каза Кийт Лърнър, съглавен инвестиционен директор, Truist Advisory Services. Няколко фактора заплашват да увеличат несигурността на пазара. Фючърсните залози в петък показаха, че инвеститорите оценяват почти 70% шанс за намаление с 25 базисни пункта от Фед и 30% шанс за намаление с 50 базисни точки. За мнозина обаче въпросът далеч не е решен.

„Пазарите трябваше да се борят с това – точно както прави Фед – дали данните за заплатите за август отразяват нормализиране на пазара на труда към нивата преди COVID или са показателни за опасна загуба на инерция на икономиката“, Куинси Кросби, главен глобален стратег за LPL Финансови, се казва в писмен коментар.

Други гледаха по-мрачно. Анализаторите на Citi казаха, че докладът оправдава намаление с 50 базисни пункта по-късно този месец.

„Изводът от редицата данни за пазара на труда е ясен – пазарът на труда се охлажда по класически модел, който предхожда рецесията“, пишат анализатори от Citi. Данните за инфлацията следващата седмица биха могли да хвърлят допълнителна светлина върху силата на икономиката и да помогнат за втвърдяване на залозите за това колко Фед може да намали лихвите. Притесненията относно оценката също се появяват отново. S&P 500, който се повиши с над 13% тази година, се търгува при съотношение цена/печалба от близо 21 пъти очакваните бъдещи прогнози за 12-месечни печалби към четвъртък, доста над историческата си средна стойност от 15,7, според LSEG Datastream . Въпреки неотдавнашния припадък, технологичният сектор S&P 500 (.SPLRCT) отваря нов раздел - далеч най-голямата група в индекса - се търгува с над 28 пъти очакваните печалби, в сравнение с дългосрочната си средна стойност от 21,2. „Ние изминахме дълъг път за сравнително кратък период от време и мисля, че започвате да виждате как някои фирми правят математика относно AI и се питат дали наистина си струва разходите, които ще натежат върху големите технологични акции,“ каза Марк Травис, портфолио мениджър в Intrepid Capital Management.

Инвеститорите също следят отблизо напрегнатите президентски избори в САЩ, които започват да се насочват към началната си линия. Надпреварата между демократа Камала Харис и републиканеца Доналд Тръмп може да привлече повече внимание на инвеститорите във вторник, когато двамата кандидати дебатират за първи път преди гласуването на 5 ноември. Досега колебанията на пазара затвърдиха репутацията на септември като труден период за инвеститорите. S&P 500 е паднал средно с близо 0,8% през септември от 1945 г. насам, което го прави най-лошият месец за акциите, показват данните на CFRA. Индексът вече е надолу с 4% от началото на месеца. „Инвеститорите казват, да се надяваме, че можем да имаме меко кацане“, каза Бърнс Маккини, старши портфолио мениджър в NFJ Investment Group. „Все още изглежда, че е доста вероятно, но с всяка по-слаба работа става все по-малко и по-малко базовият случай.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ