Новата икономика: Защо през последните години прогнозните за рецесия се оказват погрешни

Новата икономика: Защо през последните години прогнозните за рецесия се оказват погрешни

Хората, занимаващи се с прогнозиране на рецесии, не могат да се похвалят с големи успехи през последните години.

Водещият икономически индекс на Conference Board сигнализира за рецесия през 2022 г. Високо цененият индикатор за рецесия - обърнатата крива на доходността, е активен от ноември 2022 г. Дори общоприетата дефиниция на неспециалистите за рецесия – две последователни тримесечия на спад на брутния вътрешен продукт, се случи в САЩ през 2022 г. В началото на август „Правилото на Сам“, което измерва краткосрочните покачвания на безработицата, задейства своя червен флаг за рецесия.

Много икономисти обаче ще ви кажат, че през последните години САЩ не са били в рецесия.

Създателите на всички тези мерки казват, че този път може да е различно - техните индикатори биха могли и са давали погрешни насоки. И забележителните изкривявания на икономическите данни от глобална пандемия безспорно направиха бизнеса с прогнозирането по-труден.

Но последните неуспехи също разкриват жестоката истина за играта с прогнози за рецесия: индикаторите за рецесията не са перфектни и вероятно никога няма да бъдат, пише Джош Шейфър за YahooFinance.com.

„Икономиката е толкова сложна, че... е малко вероятно да получим перфектния индикатор“, коментира пред медията професорът от университета Дюк и канадският икономист Кембъл Харви, който е разработил индикатора за обърната крива на доходността.

Националното бюро за икономически изследвания (NBER) посочва, че рецесията включва „значителен спад на икономическата активност, който се разпространява в цялата икономика и продължава повече от няколко месеца“. Проблемът за инвеститорите и други заинтересовани страни е, че NBER, който е официалният арбитър на рецесиите, не обявява рецесии, докато не отмине доста време. Например NBER не обяви скорошната рецесия, свързана с пандемията през март 2020 г., за официална, до юли 2021 г.

Това може би е причината да има неистов интерес към прогнозиране кога ще дойде следващата рецесия.

Ползите от такова прогноза са различни. Може да помогне или да навреди на политическите партии в година на избори. За инвеститорите пък прогнозата за икономически спад, който другите не виждат, може да доведе до доста сладка печалба. Просто попитайте Майкъл Бъри, добил популярност с филма„Big Short“. Той спечели около 100 милиона долара, залагайки срещу жилищния пазар в САЩ през 2007 г.

Но повечето от нас изглежда търсят нещо категорично в света на икономиката, което е истинска рядкост.

„Наистина е трудно да се разчете икономиката в момента“, казва Клаудия Сам, която е работила като икономист за Фед и сега служи като главен икономист в New Century Advisors.

Правилото на Сам е идеалният пример за това защо рядко има ясно разчитане на икономическите данни. Това е доста просто математическо уравнение: Ако тримесечната средна стойност на националното ниво на безработица се е повишила с 0,5% или повече от предишното 12-месечно дъно, правилото се задейства.

То беше задействано при последния месечен отчет за новите работните места в САЩ на 2 август. Притесненията от рецесията веднага се появиха. Но Сам, която отговаря за бюлетин, четен от повече от 18 000 абонати и се превърна в популярен финансов телевизионен коментатор, побърза да каже „не толкова бързо“ на прогнозите за рецесия.

С други думи, тя призна, че има недостатък в нейната високо ценена формула.

Равнището на безработица се увеличава отчасти поради големия приток на имигранти, идващи като работна сила - нещо, което Сам признава, че не отчела напълно по време на създаването на нейното правило.

 „Знаех, че ахилесовата пета е предлагането на работна ръка“, казва Сам. „Всъщност не знам каква част от това са имигрантите спрямо отслабващото търсене... И двата фактора са налични“, добавя тя.

Това разкрива едно от основните неща, които хората пренебрегват при някои от тези така наречени индикатори. Те всъщност не са черно-бели разчитания на икономиката - поне не и за хората, които са ги направили.

„Не базирам цялото си мислене на това къде икономиката е или се насочва на правилото на Сам“, казва неговата създателка. ,Това никога не е било неговото предназначение“.

Дори легендарният индикатор за обърната крива на доходност, който се появява, когато доходността по 3-месечните държавни облигации надминава тази по 10-годишните, изглежда се е провалил след перфектната си серия от 8 правилни прогнози за всяка рецесия от 1968 г. насам. Той обаче свети в червено от ноември 2022 г. и Харви признава, че неговата поредица от победи може да е приключила.

„Хората правят неправилно заключение, че това е перфектен индикатор“, казва Харви. „ Вярно е, че в миналото е бил перфектен... Но това не означава, че ще бъде перфектен в бъдеще. Всъщност е изключително малко вероятно да няма погрешен сигнал“, добавя той.

Всъщност една от причините, поради които Харви твърди, че този път може да става въпрос за погрешен сигнал, е именно неговата точност в минало. Той вярва, че компаниите виждат обърнатата крива и си мислят: „Трябва да сме внимателни по отношение на това, което правим.“ Например, когато неговият индикатор за рецесия проблесна за първи път през 2022 г., консенсусът на Уолстрийт бързо се насочи към призив за рецесия. Голяма част от съкращенията в технологичния сектор се появиха през следващите месеци.

И сега, почти две години по-късно, няма рецесия и главните изпълнителни директори на споменават думата „рецесия“ по време на конферентните разговори за своите резултати най-рядко от почти три години, според данни от FactSet.

„Като се има предвид, че хората виждат, че кривата на доходността се обръща, те предприемат действия и растежът се забавя“, обяснява Харви. „Ние потенциално избягваме рецесията. Така тя изглежда като фалшив сигнал, докато всъщност просто си върши работата“, добавя той.

Икономистът от Харвард Джейсън Фърман, който е бил председател на Съвета на икономическите съветници при бившия президент Барак Обама, се пошегува, че „почти всеки индикатор за рецесия не оцелява след следващата рецесия“.

„Това е като случайно нещо, което се случва отново и отново“, казва Фърман. „Мисля, че бихме искали да можем да предсказваме, но не смятам, че не можем. И щом признаете, че не можете, това само по себе си е знание и мъдрост“, добавя той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ