Икономиките, които се оказват губещи в новия световен ред

Икономиките, които се оказват губещи в новия световен ред

Икономиките, които се оказват губещи в новия световен ред

Докато най-големите икономики в света предлагат огромни субсидии и протекционизъм в опит да завладеят „индустриите на бъдещето“, малките държави – от Обединеното кралство до Сингапур – изостават, пише The Wall Street Journal.

Новите данъчни кредити за батерии, соларно оборудване и други зелени технологии привличат поток от капитали в САЩ. ЕС се опитва да отговори със свой собствен пакет за подкрепа на възобновяемата енергия. Япония обяви планове да отпусне кредити за 150 милиарда долара за финансиране на инвестиции в зелени технологии. Държавите се стремят да станат по-малко зависими от Китай, който има отчетливо предимство в редица области, включително производството на батерии и най-важните суровини за тях - редкоземните полезни изкопаеми.

Малките държави обаче се оказаха изоставащи „в новата ера на агресивна индустриална политика“. Промишлено развитите държави като Обединеното кралство и Сингапур нямат достатъчно средства, за да се конкурират с най-големите икономически блокове в предоставянето на субсидии. Развиващите се пазари като Индонезия също са под заплаха, отбелязва WSJ.

Германското правителство предложи на американската компания Intel субсидия от 11 милиарда долара за изграждането на две фабрики за полупроводници, а канцлерът Олаф Шолц подчерта, че това е най-голямата пряка чуждестранна инвестиция в историята на страната му. По своя размер тя значително надхвърля годишния бюджет на Министерството на търговията и промишлеността на Сингапур. „Позволете ми да бъда откровен: не можем да си позволим да надминем големите момчета“, каза вицепремиерът на Сингапур Лорънс Уонг пред привържениците си на скорошен митинг.

Британската стартираща компания за батерии Nexeon събра над 200 милиона долара чужди инвестиции миналата година. Първият ѝ завод ще бъде построен в Южна Корея и след това вероятно в Северна Америка. „Но не и в Обединеното кралство, за съжаление“, каза главният изпълнителен директор на Nexeon Скот Браун. Компанията не смята, че ситуацията ще се промени без допълнителна държавна подкрепа за индустрията.

AMTE Power, един от малкото местни производители на батерии в Обединеното кралство, не изключва възможността, че може да промени решението си за изграждането на завод за над 200 милиона долара в Шотландия поради разликите в субсидиите, предлагани от САЩ и ЕС.

За сравнение, Съединените щати предлагат 369 милиарда долара по Закона за намаляване на инфлацията. Германският автомобилен производител BMW е готов да построи нов завод за батерии в Южна Каролина. Южнокорейските Hyundai и LG обявиха фабрика за 4,3 милиарда долара в Джорджия, докато японската Panasonic възнамерява да произвежда батерии в Канзас.

Индонезия, благодарение на никела, се очаква да стане световен лидер в производството на батерии за електрически превозни средства. Правилата на САЩ обаче забраняват предоставянето на субсидии за тези цели при използване на ресурси на държави, които не са част от зоната за свободна търговия, пише вестникът.

Както The Times отбеляза през май, британското правителство смята, че в случай на ескалация на „войната на субсидиите“ между САЩ и Китай, икономиката на кралството ще пострада повече от американската, китайската или европейската. Вашингтон ще води политика на протекционизъм, дори и това да е „за сметка на Великобритания“. Страната се оказа извън най-големите търговски блокове и лишена от икономическата мощ на суперсилите, признава Лондон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ