Световната икономика от 105 трлн. долара в една инфографика

Световната икономика от 105 трлн. долара в една инфографика

Световната икономика от 105 трлн. долара в една инфографика

До края на 2023 г. се очаква световната икономика да достигне размер от 105 трлн. долара, което е с 5 трлн. долара повече от предходната година, показват прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ) в неговият последен доклад за „Световната икономическа перспектива“.

В номинално изражение това е 5,3% увеличение на световния БВП. Изчислено спрямо инфлацията, това би било увеличение от 2,8%.

Годината започна със сътресения за глобалната икономика, като финансовите пазари бяха разтърсени от колапса на няколко средно големи американски банки, както и устойчивата инфлация и затягането на паричната политика в повечето страни. Някои икономики се оказаха устойчиви и се очаква да регистрират растеж от 2022 г.

Очаква се САЩ да продължат да бъдат най-голямата икономика през 2023 г. с прогнозиран БВП от 26,9 трилиона долара за годината. Това е повече от сборният БВП на 174 държави, класирани от Индонезия (17-то място) до Тувалу (191-во място).

Китай остава на второ място с прогнозиран БВП от 19,4 трилиона долара през 2023 г. Повечето от първите пет икономики остават на същите позиции от 2022 г., с едно забележително изключение.

Очаква се Индия да изпревари Обединеното кралство, за да стане петата по големина икономика с прогнозиран БВП за 2023 г. от 3,7 трлн. долара. Третата и четвъртата позиция остават съответно за Япония (4,4 трлн. долара) и Германия (4,3 трлн. долара). Топ 10 допълват Франция (2,9 трлн. долара), Италия (2,8 трлн. долара), Канада (2,1 трлн. долара) и Бразилия (2,1 трлн. долара).

Ето как изглежда световната икономика от 105 трлн. долара, представена в една инфографика от сайта VisualCacpitalist.com.

През тази година се очаква обаче и свиване на 29 икономики, което ще доведе до загубена икономическа продукция от почти 500 млрд. долара.

Русия ще регистрира най-големия спад, с прогнозирано свиване от 150 милиарда долара тази година. Това се равнява на около една трета от общия спад на всичките 29 страни със свиващи се икономики.

Египет (минус 88 млрд. долара) и Канада (минус 50 млрд. долара) заедно съставляват друга една трета от загубеното производство.

В случая с Египет спадът може отчасти да се обясни с валутата на страната, чиято стойност спрямо щатския долар е спаднала с около 50% от средата на 2022 г.

Русия и Канада са едни от най-големите производители на петрол в света, а цената на петрола е спаднала от 2022 г. насам. Допълнително усложнение за Русия е, че страната е принудена да продава петрол с голяма отстъпка поради западните санкции.

Присъствието на Саудитска Арабия, Норвегия, Кувейт и Оман в Топ 10 по свиване на БВП допълнително подчертава потенциалното въздействие върху икономиката на петролните цени.

Съвсем наскоро производителите намалиха предлагането в опит да повишат цените, но опасенията за забавяне на глобалното търсене на петрол в резултат на забавянето на китайска икономика (вторият по големина потребител на петрол в света) задържат цените на петрола по-ниски, отколкото през 2022 г.

Въпреки че организации като МВФ обикновено се справят доста добре с прогнозирането на БВП, все пак трябва да се отбележи, че тук става въпроси за прогнози, направени в ранен етап на годината, които може да не се окажат верни до края на 2023 г.

Например JP Morgan вече промени прогнозата си за растежа на реалния БВП на Китай през 2023 г. шест пъти за толкова месеци, след като очакванията за широкообхватни разходи за възстановяване на пандемията не се материализираха.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ