Индия арестува служител на китайската Vivo на фона на разрив между двете страни

Индия арестува служител на китайската Vivo на фона на разрив между двете страни

Индия арестува служител на китайската Vivo на фона на разрив между двете страни

Индийската агенция за финансови престъпления арестува китайски служител на производителя на смартфони Vivo, съобщиха от фирмата, пише BBC.

Индийските служители все още не са коментирали, но Vivo каза, че "ще упражни всички налични правни възможности" от името на своя служител Андрю Куанг. 

Властите нахлуха в офиса на Vivo миналата година, обвинявайки компанията в незаконни парични преводи от Индия към Китай. Vivo отрече каквото и да е нарушение и каза, че спазва индийското законодателство.

Vivo е втората по големина марка смартфони в Индия, след Samsung, според данни на индустрията, 

Арестът на служител на Vivo идва на фона на разширяващия се разрив между Индия и Китай. Миналата седмица Ройтерс съобщи, че индийската полиция официално е обвинила Vivo в подпомагане на незаконния превод на средства към NewsClick, новинарски портал, който е разследван по обвинения в разпространение на китайска пропаганда.

Арестът във вторник е извършен съгласно Закона за предотвратяване на изпирането на пари (PMLA). Това е „много строг закон и позволява завеждането на наказателни дела, за разлика от обичайните валутни нарушения, които основно се считат за граждански престъпления“, според Атул Пандей, старши партньор в правната фирма Khaitan.

Vivo също е обвинена в укриване на митнически документи от данъчната служба. Фирмата е собственост на китайската BBK Electronics, която също управлява марки като Oppo и Realme в Индия.

През последните 18 месеца индийските власти се насочиха към други китайски компании за мобилни телефони като Xiaomi, като замразиха активи на стойност 670 милиона долара.

По-рано тази година индийският министър на електрониката и ИТ Раджив Чандрашекхар заяви пред парламента, че китайски компании са укрили данъци в размер на 1,1 млрд. долара. Той каза, че правителството е успяло да възстанови само около 18% от тази сума.

Говорейки пред BBC при условие за анонимност, старши юрисконсулт, който представлява няколко китайски компании в Индия, каза, че репресиите първоначално са имали за цел да окажат натиск върху китайското правителство след смъртоносния граничен сблъсък през 2020 г., при който загинаха 24 войници. Тогава Индия отговори, като забрани стотици китайски приложения, включително TikTok.

Но последвалите разследвания доведоха до обвинения във финансови престъпления на големи китайски фирми като Xaomi и Oppo India. И двете фирми отрекоха обвиненията.

Отношенията между съседите се влошиха оттогава, като наскоро Индия регистрира "силен протест" срещу нова китайска карта, която според нея претендира за нейна територия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ