Инфлацията в еврозоната се повиши до целевото ниво на ЕЦБ от 2%

Инфлацията в еврозоната се повиши до целевото ниво на ЕЦБ от 2%

Инфлацията в еврозоната се е повишила леко до 2% през юни, сочат предварителни данни на статистическата агенция Евростат, цитирани от Си Ен Би Си.

Това означава, че потребителските цени в региона на единната валута вече са в съответствие с целта на Европейската централна банка от 2%. През май годишната инфлация бе на ниво от 1,9%.

Основната инфлация, която изключва цените на енергията, храните, тютюна и алкохола, остана непроменена на равнище от 2,3% през юни.

Внимателно наблюдаваната инфлация в сектора на услугите се повиши до 3,3% през юни, след като се охлади значително през май до 3,2% в сравнение с априлското ниво от 4%.

Индивидуалните данни за инфлацията, публикувани през последната седмица от основните икономики в еврозоната, показват забавяне на хармонизирания темп на инфлация в Германия, леко покачване във Франция и Испания, и стагнация в Италия през юни.

Данните на Евростат допълнително засилиха очакванията, че централната банка ще избере да остави основния си лихвен процент – лихвата по депозитите, без промяна на ниво от 2% при следващото си заседание в края на юли, преди да направи окончателно намаление с 25 базисни пункта през септември.

Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн заяви пред Си Ен Би Си във вторник, че вярва, че последният период на интервенции в паричната политика за овладяване на инфлацията е „приключил“.

„Смятаме, че последният цикъл е приключил, като инфлацията е спаднала от пика от 10% обратно до 2%. Този елемент е приключил, но в перспектива трябва да сме готови да се уверим, че всяко отклонение, което видим, няма да се вкорени и няма да промени средносрочната картина“, каза Лейн в интервю за Си Ен Би Си на годишния форум на ЕЦБ в Синтра, Португалия.

Анализаторите предупреждават, че външни фактори все още биха могли да нарушат траекторията на дезинфлацията, като се посочват като опасения постоянно високата инфлация в сектора на услугите, скорошната нестабилност на цените на петрола на фона на конфликта в Близкия изток и потенциалните търговски тарифи на САЩ.

Ако икономическите шокове не се материализират през следващите няколко месеца и тенденцията на дезинфлация продължи, икономистите смятат, че централната банка е на път да задържи лихвените проценти непроменени на следващото си заседание през юли, но може да избере намаляване на лихвите през септември.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ