Инфлацията в САЩ нарасна с най-големия си месечен темп за годината

Инфлацията в САЩ нарасна с най-големия си месечен темп за годината

Инфлацията в САЩ нарасна с най-големия си месечен темп за годината

Инфлацията в САЩ през август отбеляза най-голямото си месечно увеличение тази година, тъй като потребителите се сблъскаха с по-високи цени на енергията и редица други артикули, предаде Си Ен Би Си.

Индексът на потребителските цени (CPI), който измерва разходите за голямо разнообразие от стоки и услуги, се е повишил със сезонно коригирани 0,6% на месечна база и е нараснал с 3,7% спрямо август 2022 г., съобщи Министерството на труда на САЩ в сряда. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха повишения от съответно 0,6% и 3,6%.

В същото време основният индекс на потребителските цени, който изключва храните и енергията, се е увеличил съответно с 0,3%  на месечна и 4,3% на годишна база. Прогнозите бяха за увеличение от 0,2% и 4,3%.

От Федералния резерв се фокусират повече именно върху основната инфлация, тъй като тя дава по-добра индикация за това накъде се насочват цените в дългосрочен план.

Цените на енергията допринесоха за голяма част от ръста през август, повишавайки се с 5,6% на месечна база, като това включва скок от 10,6% при бензина.

Цените на храните са се повишили с 0,2%, докато разходите за подслон, които съставляват около една трета от индекса на потребителските цени, са се увеличили с 0,3%.

Цените самолетните билети са скочили с 4,9% спрямо предходния месец, но все още са надолу с 13,3% спрямо същия период на предходната година. Цените на употребяваните превозни средства, важен фактор за инфлацията по време на покачването й през 2021 г. и 2022 г., са намалели с 1,2% на месечна и 6,6% на годишна база.

Изключването на разходите за подслон от CPI би довело до годишно увеличение от само около 1%, според Лиза Стъртевант, главен икономист в Bright MLS.

„Жилищата продължават да допринасят с огромен дял за показателите за инфлация“, каза Стъртевант. „Ръстът на наемите се забави значително и средните наеми на национално ниво паднаха на годишна база през август. ... Отнема обаче месеци, за да се покажат тези тенденции на съвкупните наеми в измерванията на CPI, които Фед трябва да вземе предвид, когато възприема своя „ориентиран на данни“ подход за вземане на решение относно политиката за лихвените проценти на заседанието през този месец“, добави тя.

Фючърсите на фондовия пазар първоначално паднаха след доклада, след което се възстановиха. Доходността по държавните облигации се увеличи.

Данните идват в момент, когато представителите на Федералния резерв се стремят да намерят по-дългосрочен подход за решаване на проблема с инфлацията.

В поредица от увеличения, които започнаха през март 2022 г., централната банка повиши своя основен лихвен процент с 5,25 процентни пункта в опит да се справи с инфлацията, която достигна повече 40-годишен връх през лятото на 2022 г.

Последните коментари на длъжностните лица показват, че предстои по-предпазлив подход. Докато централните предпочитаха да прекаляват със затягането на паричната политика, отколкото да не правят достатъчно, сега те изглеждат по-предпазливи относно бъдещи увеличения.

„Като цяло тук няма нищо, което да промени плановете на Фед да запази лихвените проценти без промяна на срещата си следващата седмица“, пише Андрю Хънтър, заместник-главен икономист за САЩ в Capital Economics.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ