Инфографика: Най-свободните икономики в света

Инфографика: Най-свободните икономики в света

Инфографика: Най-свободните икономики в света

Концепцията за икономическа свобода служи като жизненоважна рамка за оценка на степента, в която хората и предприятията имат свободата да вземат икономически решения. В страните с ниска икономическа свобода правителствата упражняват принуда и ограничения върху свободите, ограничавайки избора на отделни лица и предприятия, което в крайна сметка може да попречи на просперитета.

От VisualCapitalist.com са използвали годишния Индекс на икономическата свобода на Heritage Foundation, за да създадат инфографика, отразяваща нивото на икономическа свобода във всяка страна по света по скала от 0 до 100, разглеждайки фактори като права на собственост, данъчно бреме, свобода на труда и т.н.

Класацията, категоризираща страните с 80 плюс точки като свободни икономики, 70-79,9 като по-скоро свободни, 60-69,9 като умерено свободни, 50-59,9 като по-скоро несвободни и 0-49,9 като репресирани.

Измерване на икономическата свобода

Тази класация използва четири широки категории с по три ключови показателя, както качествени, така и количествени, за измерване на икономическата свобода.

  1. Върховенство на закона: права на собственост, съдебна ефективност, почтеност на правителството
  2. Размер на правителството: данъчни тежести, фискално здраве, държавни разходи
  3. Регулаторна ефективност: трудова свобода, парична свобода, бизнес свобода
  4. Отворени пазари: финансова свобода, свобода на търговията, свобода на инвестициите

12-те индикатора се претеглят еднакво и се оценяват от 0-100 точки. След това общият резултат се определя от средната стойност на 12-те показателя.

Ето по-отблизо резултатите на някои държави:

Само четири държави в света имат резултат от 80 или повече - Ирландия, Сингапур, Швейцария и Тайван, което ги категоризира като напълно свободни икономически.

От регионална гледна точка Европа е най-силната в икономическата свобода.

Въпреки че е лидер в Европа, Германия се нарежда на 10-то място в континента с резултат от 73,7 точки. Една от категориите, в които Германия отбеляза най-слаб резултат, са държавните разходи (28,3/100). През последните три години държавните разходи са били средно 49% от брутния вътрешен продукт (БВП). България пък попада в категорията на „умерено свободните" икономики с 69,3 точки

В момента Африка е континентът с най-малко икономическа свобода в света, но също така е и регионът с най-висок потенциал за икономически растеж. Нарастващото население и следователно работната сила са обещаващи за бъдещи иновации. Всъщност се очаква населението на Африка да се увеличи с 2,5 милиарда души до края на века.

В Северна и Южна Америка, Съединените щати се нареждат на 3-то регионално място — общо 25-то — с резултат 70,6 точки. Докладът приписва категоризацията на САЩ като „по-скоро свободна“ икономика на проблеми с инфлацията и нарастващия държавен дълг.

Резултатът на Китай е сред най-ниските в Източна Азия и Океания, нареждайки го на 154-то място в света, категоризирайки го като репресирана икономика. Управляващата китайска комунистическа партия рутинно упражнява пряк контрол върху икономическата дейност. Протекционистката позиция на Китай спрямо чуждестранните инвестиции и множеството търговски мита, наложени от други нации, също имат значение тук.

В Индия, където публичният дълг е еквивалентен на около 84% от БВП, фискалното здраве е категорията с най-лош резултат. Освен това голяма част от икономиката остава доста неформална - голям дял от хората работят без данъчни фишове, регистрирани доходи или официални договори, които ги защитават, а това поставя под въпрос трудовите свободи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ