Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инвеститори са вложили $29,1 млрд. в сделки с генеративен изкуствен интелект за година
В наши дни технологичните гиганти не извършват много придобивания, най-вече поради неблагоприятната регулаторна среда. Но те намират други начини да похарчат милиарди долари за следващото голямо нещо. Инвестицията на Amazon в размер на 2,75 млрд. долара в стартъпа за изкуствен интелект Anthropic, обявена тази седмица, е най-голямата рискова сделка на компанията и последният пример за златната треска за изкуствен интелект, която кара най-големите технологични компании да отворят портфейлите си, пише CNBC.
Anthropic е разработчикът на модела на изкуствения интелект Claude, който се конкурира с GPT от OpenAI, подкрепян от Microsoft, и Gemini на Google. Заедно с Meta и Apple всички те се надпреварват да интегрират генеративния изкуствен интелект в огромното си портфолио от продукти и функции, за да не изостанат на пазара, чиито приходи се очаква да достигнат 1 милиард долара в рамките на десетилетие.
Инвестициите
През 2023 г. инвеститорите са вложили общо 29,1 млрд. долара в близо 700 сделки с генеративен изкуствен интелект, което представлява увеличение на стойността с повече от 260% спрямо предходната година, според PitchBook.
Значителна част от тези пари са били стратегически, тъй като са дошли от технологични компании, а не от рискови капиталисти или други институции. Фред Хавемайер, ръководител на отдел "Изследване на изкуствения интелект и софтуера в САЩ" в Macquarie, заяви, че един от факторите, определящи решенията им, е страхът от пропуснати ползи.
Големите инвестиции са необходими, тъй като създаването и обучението на моделите на изкуствен интелект е пословично скъпо, тъй като за тях са необходими хиляди специализирани чипове, които до момента са предимно от Nvidia.
. Meta, която разработва свой собствен модел, наречен Llama, заяви, че харчи милиарди за графични процесори на Nvidia - една от многото компании, които помогнаха на производителя на чипове да увеличи годишните си приходи с над 250%.
Независимо дали ще се върви по пътя на строителството или инвестирането, има ограничен брой компании, които могат да си позволят да играят на пазара. Освен че разработва чипове, Nvidia се превърна в един от най-големите инвеститори в Силициевата долина, като придоби дялове в редица нововъзникващи компании за изкуствен интелект, отчасти като начин да се увери, че технологията ѝ ще бъде широко разпространена. По подобен начин Microsoft, Google и Amazon понякога предлагат облачни кредити като част от своите инвестиции.
В сделката между Amazon и Anthropic, обявена в сряда, двете компании заявиха, че ще работят в тясно сътрудничество по различни начини. Anthropic ще използва Amazon Web Services за своите компютърни нужди, както и чиповете на Amazon. Моделите на Anthropic ще се разпространяват от Amazon сред клиентите на AWS.
По-рано този месец Anthropic пусна на пазара Claude 3 - най-мощния си модел, който според компанията позволява на потребителите да качват снимки, диаграми, документи и други видове неструктурирани данни за анализ и отговори.
"Те определено не искат да пропуснат да станат част от екосистемата на изкуствения интелект", каза Хавемейер. "Определено мисля, че на този пазар има FOMO."
Microsoft навлезе по-рано в бизнеса с инвестиции в генеративен изкуствен интелект, като през 2019 г. вложи 1 милиард долара в OpenAI. Оттогава размерът на инвестицията ѝ набъбна до около 13 млрд. долара. Microsoft използва в голяма степен модела на OpenAI и предлага модели с отворен код в своя облак Azure.
Alphabet играе ролята на строител и инвеститор. Компанията е пренасочила голяма част от продуктовите си разработки към генеративния ИИ и към наскоро ребрандирания си модел Gemini, добавяйки функции в търсенето, документите, картите и другаде. Миналата година Google се ангажира да инвестира 2 млрд. долара в Anthropic, след като преди това потвърди, че е взела 10% дял в стартъпа заедно с голям договор за облачни услуги между двете компании.
Хавемейер заяви, че технологичните гиганти не просто хвърлят пари в "цикъла на хипа", тъй като тези инвестиции в стартиращи компании с изкуствен интелект са в съответствие с техните продуктови пътни карти.
"Не мисля, че това е несериозно", каза той.
Хавемайер каза, че съюзите с големите доставчици на облачни услуги не само носят така необходимите парични средства на стартъпите, но и им помагат да регистрират клиенти.
Компаниите за облачни услуги казват: "Елате при нас, работете на нашата платформа, ще имате собствен достъп до най-новите и най-добрите модели на изкуствен интелект, а също така ще използвате нашата инфраструктура", каза Хавемейер. "Това също е част от много по-голяма екосистема."
"Виждаме, че се появяват много съюзи между тези хиперскалатори, които имат значителен мащаб, инфраструктура и много дълбоки джобове", добави той.
Формиране на следващото десетилетие
В неотдавнашните разговори за печалбите изпълнителните директори на технологични компании потвърдиха фокуса си върху генеративния изкуствен интелект, като дадоха ясно да се разбере на инвеститорите, че трябва да харчат пари, за да печелят пари, независимо дали става въпрос за вътрешно развитие или чрез инвестиции в стартиращи компании.
Миналата година главният финансов директор на Microsoft Ейми Худ заяви, че компанията приспособява "работната си сила към работата, насочена към ИИ, която вършим, без да добавяме материален брой хора към работната сила". Тя заяви, че Microsoft ще продължи да дава приоритет на инвестициите в ИИ като "нещото, което ще оформи следващото десетилетие".
Ръководителите на Google, Apple и Amazon също предложиха на инвеститорите, че са готови да съкратят широко разходите в различните отдели, за да пренасочат повече средства към усилията си в областта на ИИ.
Изследователите на Apple наскоро публикуваха подробности за работата си по MM1 - семейство малки модели с изкуствен интелект, които могат да приемат както текстови, така и визуални данни. Apple е в различна позиция от своите колеги, тъй като не продава облачна услуга. Въпреки това се съобщава, че технологичният гигант търси партньори в областта на ИИ, включително потенциално Google в САЩ и Baidu
в Китай. Представител на Apple е отказал да коментира партньорите в областта на ИИ.
Креативност при сключването на сделки
Даниел Нюман, главен изпълнителен директор на фирмата за технологични анализи Futurum Group, заяви, че технологичните компании трябва да проявяват интелигентност, когато става въпрос за инвестиции в ИИ.
Например инвестицията на OpenAI от Microsoft включва участие в печалбата в крило с нестопанска цел, както и кредити за използване на облачната услуга на Microsoft. Сделката на Microsoft за Inflection AI се равняваше на скъпо придобиване, като според някои доклади общият разход възлизаше на 1 млрд. долара. Като част от сделката Microsoft нае основателя на Inflection AI Мустафа Сюлейман да ръководи инициативите на Copilot AI.
"Мисля, че започваме да виждаме известна креативност и сключване на сделки", каза Нюман. По отношение на споразумението на Amazon с Anthropic той заяви, че придобиването би било "много по-трудно от инвестирането".
Това е така, защото регулаторните органи по целия свят затягат контрола върху големите технологии, което затруднява извършването на големи придобивания. Дори инвестициите са обект на наблюдение.
v
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.