Бъдещето на изкуствения интелект на фона на кризата на заетостта в технологичните компании

Бъдещето на изкуствения интелект на фона на кризата на заетостта в технологичните компании

Бъдещето на изкуствения интелект на фона на кризата на заетостта в технологичните компании

За почти две години изкуственият интелект се превърна във фокуса, около който се очертава предстояща голяма техническа, бизнес и, разбира се, трудова революция. Съмненията как това ще се отрази на заетостта преследват милиони хора по света. Ефективното му въздействие в този раздел обаче засега е изненадващо скромно. Само 2% от офертите за работа, публикувани в Съединените щати, търсят експерти в тази технология – процент, който също е далеч от историческия си максимум. Баланс, който съвпада със срива на наемането в технологичния сектор – точно този сектор, който има най-голяма нужда от тези професионалисти.

След спиращо сърцето начало на годината, технологичните компании изглежда са отложили съкращенията. Поне засега. Според уебсайта Layoff.fyi, който следи корекциите в сектора, през първите три седмици на март са обявени само 876 съкращения в 21 компании по света – цифри, които са 40 пъти по-ниски от тези, достигнати преди година. Но това не означава, че кризата е приключила, пише elEconomista.es.

Въпросът винаги е бил до каква степен тези съкращения отговарят на цикличното приспособяване в предприятията, които генерираха прекалено много служители, или до по-дълбоки фактори, които засягат същината на тяхната дейност, като земетресението, причинено от появата на нова технология. Не напразно говорим за компаниите, които са най-пряко засегнати от изкуствения интелект, за добро или за лошо.

Ясна индикация е времето: съкращенията в тези компании се ускоряват, съвпадайки с появата на генеративния изкуствен интелект, който мнозина смятат за повратна точка в тези развития. И този, който ще има най-голямо краткосрочно въздействие върху работните места. Но за да се случи това са нужни професионалисти, които да го реализират и точно тук данните са най-изненадващи.

Generative AI се споменава само в 0,1% от изискванията към кандидатите

Скорошен анализ, публикуван от Indeed, разкрива, че офертите, свързани с AI, едва достигат 2% от общия брой. И което е по-изненадващо, те отстъпиха от историческите си върхове, регистрирани през март 2022 г., въпреки че регистрираха известен отскок спрямо минимума си, регистриран през юни миналата година, когато падна до 1,67%.

От своя страна генеративният IAG се споменава само в 0,1% от изискванията към кандидатите. Безспорен рекорд, да, ако вземем предвид, че преди малко повече от година те едва достигаха 0,01%. Въпреки че на този етап си струва да направим някои пояснения. Първият, че областта на изкуствения интелект е била двигател на иновациите в продължение на много години преди представянето на Chat GPT и „бума“, воден от неговия създател, Open AI.

Полета като големи данни, машинно обучение или алгоритми, използвани от цифрови платформи от всякакъв вид, са в основата на бизнеса с дигитализация за милиарди долари, който продължава да движи нови гиганти, поне по отношение на инвестициите, като компанията Open AI, създадена от Сам Алтман или производителя на компоненти Nvidia. Но именно поради борсовата стойност, която технологичният напредък в областта на изкуствения интелект внушава, е изненадващо, че компаниите наемат толкова малко специалисти в него. 

Ник Бънкър, директор на икономическия анализ в Indeed за Северна Америка и автор на изследването, посочва обяснение за това противоречие: търсенето на професионалисти в областта на AI се възстановява, до голяма степен поради натиска на генеративния вариант, но се концентрира върху конкретни технологични области. Следователно не е достатъчно да компенсира лошата ситуация в останалата част от технологичния сектор. Компаниите, които участват в тези корекции, посочват навлизането на изкуствения интелект и автоматизацията на задачите като причина за съкращенията.

Но анализът на данните, предоставени от Ник Бънкър, показва, че това съкращаване се случва и сред професионалистите, от които най-много зависи напредъкът в областта на изкуствения интелект. За да илюстрираме това, съсредоточете се върху случая с разработчиците на софтуер. 22% от предложенията за работа са насочени към професионалисти, специализирани в областта на изкуствения интелект – процент, който е близо до върховете от март 2022 г.

Тези професионалисти обаче регистрират 68% спад в офертите си от върховете през 2022 г. Случаят е подобен на този на класифицираните като специалисти в математическата област, която е една от професионалните категории, които са най-необходими за развитието на изкуствения интелект: свободните му работни места са намалели с 58%.

Парадоксът на изкуствения интелект

Може ли да се тълкува, че тези професионалисти са първите, които са заменени от изкуствен интелект и затова търсенето пада рязко? Въпреки че тази възможност може да възникне в средносрочен план, технологията не е толкова развита, че да „автоматизира“ собственото си развитие без човешка намеса. Преди всичко, когато говорим за сектор, в който конкуренцията за иновации е жестока и изисква висококвалифицирани специалисти.

И се оказва, че търсенето на тези работници е спаднало най-много от историческите си върхове. Според Job Offer Index на Indeed, свободните работни места за разработчици на софтуер и математици са под нивата, регистрирани непосредствено преди избухването на пандемията, нещо, което не се среща в останалите дейности.

Тезата на Ник Бънкър е, че възстановяването на търсенето на професионалисти, свързани с AI, показва насочване на компаниите към тези дейности, което ще привлече нови инвестиции и в средносрочен план ще реактивира наемането на работа. Но в момента ситуацията изглежда обратната: въпреки че технологичните съкращения намаляват, забавянето на наемането на разработчици остава и е на нива, еквивалентни на тези от пандемията.

И това води до големия парадокс, че колкото и да нараства заетостта, свързана с AI, това става при „намаляваща“ работна сила. А това представлява риск за собственото му развитие, тъй като наличната работна сила в ключови области за популяризиране е по-малко от това, което е съществувало в други фази на дигитализацията. 

Превод и редакция: Нели Тодорова                     

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ