Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Как ще се отрази на цената на петрола военният конфликт в Близкия изток
Цените на петрола скочиха с повече от 5% в понеделник сутринта на фона на нападението на радикалната палестинска групировка "Хамас" срещу Израел, което повиши геополитическите рискове за доставките на горива.
Трейдърите се опасяват, че ескалацията може да доведе до началото на мащабен конфликт, в който могат да се включат Иран и САЩ, пише информационна агенция Блумбърг. Междувременно икономисти на водещи финансови компании се опитват да оценят възможните последици от атаката на световния петролен пазар.
RBC Capital Markets: Непредсказуемостта на Иран
Иран представлява "много сериозен непредсказуем фактор" и пазарът ще следи до каква степен израелският министър-председател Бенямин Нетаняху ще обвини Техеран, че е помогнал за подготовката на атаката, пишат анализаторите на RBC Capital Markets, ръководени от Хелима Крофт. Ако Израел директно обвини Иран, за правителството на САЩ ще бъде по-трудно да продължи относително меката си политика спрямо страната, допълват те.
CBA: Фокус върху иранските доставки
Продължително и значително въздействие на конфликта върху петролните пазари трябва да се очаква само ако наблюдаваме трайно намаляване на доставките или транспорта на петрол, заяви в бележка анализаторът на Commonwealth Bank of Australia Вивек Дхар. В противен случай скокът на цените ще бъде временен. Въпреки това, ако западните държави свържат иранското разузнаване с нападението на Хамас, иранският износ на петрол ще бъде изправен пред присъщи рискове, добави анализаторът.
Sanford C. Bernstein: Три ключови точки
Три ключови момента могат да повлияят на петролния пазар, пише управляващият директор на Sanford C. Bernstein Нийл Беверидж. Първо, САЩ може да затегнат санкциите, ако се докаже, че Иран стои зад атаките на Хамас, което ще намали износа на ирански петрол. Не е ясно също така дали ескалацията на конфликта ще доведе до включване на съседни държави и дали споразумението за нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел ще продължи да действа, каза експертът.
Morgan Stanley: Въздействието е ограничено, но това може да се промени
Въздействието на събитията в Израел върху световния пазар е по-скоро ограничено, тъй като нито тази страна, нито непосредствените ѝ съседи са големи производители на петрол, а краткосрочните рискове за доставките все още са малки, пишат анализаторите на Morgan Stanley. Това обаче може да се промени, ако конфликтът се разпространи в други страни, въпреки че това не е основният сценарий, смятат експертите.
ING: Премия за военен риск
Премията за военен риск се завърна на петролния пазар след събитията от миналия уикенд, каза Уорън Патерсън, старши стратег по суровините в ING Groep. Ако Иран е изиграл роля в атаките, пряко или косвено, срещу Техеран могат да бъдат наложени по-строги петролни санкции от страна на САЩ, което ще окаже допълнителен натиск върху световното предлагане в момент, когато пазарът вече изпитва недостиг на гориво.
Междувременно е вероятно ОПЕК+ да се придържа към съществуващите съкращения на доставките и да ги облекчи само ако петролният пазар покаже значителна сила, добави Патерсън.
Освен това съществуват рискове за възстановяване на дипломатическите отношения между Израел и Саудитска Арабия, смятат експертите на RBC Capital Markets. Саудитските власти настояват Израел да направи значителни отстъпки на Палестина, което изглежда малко вероятно при сегашните обстоятелства.
Goldman Sachs: Все още чакаме 100 долара за барел
Анализаторите на Goldman Sachs Group Inc. все още се придържат към прогнозата, че цената на сорта Брент ще се повиши до 100 долара за барел до юни следващата година, и отбелязват две възможни последствия за световните пазари.
Първо, конфликтът в Близкия изток намалява вероятността Саудитска Арабия скоро да нормализира отношенията си с Израел и че кралството ще се откаже от доброволното намаляване на производството в близко бъдеще. Второ, в случай на по-нататъшна ескалация на конфликта има риск от намаляване на доставките на ирански петрол.
Citigroup: "Бичи" настроения
Според анализаторите на Citigroup Inc. атаката на "Хамас" може да има положителни последици за петролния пазар, но ключов фактор ще бъде продължителността на конфликта. Експертите на банката, включително анализаторът Ед Морс, предупреждават за повишени рискове от израелска атака срещу Иран, който подкрепя "Хамас". Освен това мерките за възстановяване на отношенията между Израел и Саудитска Арабия може да се отложат и поради това е малко вероятно саудитците скоро да се откажат от доброволното намаляване на производството с 1 млн. барела на ден.
CITIC Futures: Всичко зависи от ескалацията на конфликта
Анализаторът Gui Chenxi от CITIC Futures Co. Гуи Ченси припомни, че в началото на войната в Персийския залив през 1990 г. петролът е поскъпнал с 240%, по време на войната в Ирак през 2003 г. - с 45%, по време на войната в Либия през 2011 г. - с 40%, а след това котировките са спаднали до предишните стойности. Израелско-палестинският конфликт все още не се е разпространил в съседните страни, които са големи производители на петрол, и засега има ограничено въздействие върху фундаменталните показатели, казва експертът. Въпреки това желанието за избягване на рискове може да подкрепи цените, а пазарът трябва да следи за евентуална ескалация на конфликта, каза Гуи Ченси.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.