Канадската хидроенергетика е изправена пред трудности заради изменението на климата

Канадската хидроенергетика е изправена пред трудности заради изменението на климата

Канада, един от водещите световни производители на електроенергия от водни централи, е изправена пред комбинация от "екстремни" метеорологични явления, свързани с изменението на климата, които засягат производството и заплашват самата структура на язовирите, предупреждават експерти, цитирани от Франс прес. 

През последните години продължителната суша в трите основни канадски провинции, в които се произвежда хидроелектроенергия - Квебек, Британска Колумбия и Манитоба - е довела до спад на производството.

Страната, която получава повече от 60 на сто от електроенергията си си от водноелектрически централи, беше принудена да ограничи износа си за САЩ, достигнал 14-годишен минимум, според неотдавнашен доклад на Федералната статистическа агенция.

Ролите дори се размениха, когато Канада беше принудена да внася енергия от САЩ за три последователни месеца в началото на 2024 г., за първи път от 8 години.

Тази тенденция засяга и други основни световни производители на хидроелектроенергия като Китай, Турция и САЩ, като през 2023 г. е отчетен "рекорден глобален спад", по данни на Международната агенция за енергията (МАЕ), пише БТА.

Високият 214 метра язовир "Даниъл-Джонсън" (Daniel-Johnson), разположен в Северен Квебек, основната производствена провинция на Канада, не е регистрирал повишаване на нивото на резервоара си от година.

"През последните години счупихме отрицателни рекорди", признава Пиер-Марк Рондо, който работи за държавната компания "Идро-Кебек" ( Hydro-Québec), по отношение на ниските нива на определени резервоари.

Инженерът отбелязва, че компанията "започва да усеща" ефектите от изменението на климата, така че "се налага да се приспособят начините за използване на язовирите в момента, за да е налице готовност по всяко време", в случай на внезапно наводнение или суша.

Това изисква много по-голямо корпоративно планиране по отношение на управлението на басейните. 

Липсата на вода обаче е намалила печалбите на държавната компания с 30 на сто за първите девет месеца на 2024 г., според публикуваните тази седмица резултати. Следователно се е наложило "Идро-Кебек" да ограничи износа си, за да регулира енергийните си запаси и да отговори на местното търсене.

Това е сериозен проблем за компания, която неотдавна построи нови електпропреносни линии и подписа дългосрочни договори с клиенти в Масачузетс и Ню Йорк.

Опасност от внезапни наводнения 

Квебек и съседната провинция Онтарио наскоро претърпяха внезапни валежи, достойни за "тропически региони", твърди Филип Гашон, професор по хидроклиматология в Университета на Квебек в Монреал (UQAM).

Хидрологичният цикъл "се променя", отбелязва експертът, който очаква да види "обеми вода, които никога не сме виждали", откакто са построени язовирите.

Поради тази причина група изследователи са в процес на разработване на "нови насоки" след анализ на язовирите.

Техните първоначални констатации показват, че има "значителни пропуски в настоящите рамки и практики за проектиране и планиране на управление на язовири", заяви Реза Наджафи от Западния университет.

Той подчертава, че 40 до 50 на сто от тях са на възраст над 50 години и следователно техните структури не са проектирани да се справят със "засилването на екстремните явления".

За изследователите реалността на изменението на климата трябва да бъде включена в следващите национални насоки. Тези опасения вече са взети предвид от някои компании като "Идро-Кебек", обяснява Филип Гашон.

"Дали обаче това преосмисляне и препроектирането на инфраструктурата ще бъде толкова бързо, колкото климатичните промени, които се случват? Никой не знае", заключава той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ