Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китайски купувачи оглеждат нарочени за затваряне заводи на Volkswagen
Китайски служители и автомобилни производители се вглеждат в германски заводи, предвидени за затваряне, и са особено заинтересовани от Volkswagen. Това съобщи Ройтерс, като се позова на източник, запознат с начина на мислене на китайското правителство.
Закупуването на завод ще позволи на Китай да изгради влияние в ценената автомобилна индустрия на Германия, дом на някои от най-старите и престижни марки автомобили, каза източникът.
Китайските компании са инвестирали в редица индустрии в Германия, най-голямата икономика в Европа, от телекомуникации до роботика, но все още не са създали традиционно производство на автомобили там, въпреки че Mercedes-Benz има двама големи китайски акционери.
Всеки подобен ход може да отбележи най-чувствителната политически инвестиция на Китай досега. VW отдавна е символ на индустриалната мощ на Германия, сега застрашена от глобалното икономическо забавяне, което удря търсенето и скърцащия преход към зелени технологии.
Производството на автомобили в Германия за продажба в Европа би позволило на китайските производители на електромобили да избегнат плащането на мита на ЕС за електрически автомобили, внесени от Китай, и би могло да представлява допълнителна заплаха за конкурентоспособността на европейските производители.
Докато офертите могат да идват от частни фирми, държавни фирми или съвместни предприятия с чуждестранни компании, китайските власти си запазват правото да одобряват определени инвестиции в чужбина и вероятно ще бъдат включени във всяка оферта от самото начало.
Инвестиционните решения ще зависят от позицията на новото германско правителство спрямо Китай след изборите през февруари.
Икономиките на двете страни станаха дълбоко преплетени по време на 16-те години управление на Ангела Меркел, подхранвани от инвестиции и износ от германски производители на автомобили за Китай. Но отношенията се охладиха, тъй като сегашната коалиция настоява да намали зависимостта от Китай. Външният министър Аналена Бербок описа президента Си Дзинпин като "диктатор", а Китай като съперник.
Източник от външното министерство на Германия каза, че Китай се е превърнал в системен съперник.
Volkswagen проучва алтернативни приложения за своите фабрики в Дрезден и Оснабрюк в рамките на стремеж за намаляване на разходите, за да намали операциите си в Германия. Най-големият автомобилен производител в Европа, който притежава марки като Porsche, Audi и Skoda, отбеляза спад на продажбите на фона на нарастващата конкуренция от страна на китайски компании.
Ръководителите на VW искаха да затворят няколко завода, но се сблъскаха със съпротивата на синдикатите. В сделка, сключена преди Коледа, те се съгласиха да прекратят производството в Дрезден, завод с 340 работници, произвеждащ електрически ID.3, от 2025 г., и Оснабрюк, където 2300 служители произвеждат T-Roc Cabrio, от 2027 г. VW би бил готов да продаде фабриката в Оснабрюк на китайски купувач, каза източник на Ройтерсs.
„Ние се ангажираме да намерим по-нататъшно използване на сайта. Целта трябва да бъде жизнеспособно решение, което взема предвид интересите на компанията и служителите“, каза говорител, отказвайки да коментира конкретно спекулациите относно оферта. Китайските компании са загрижени за това как ще бъдат приети от германските профсъюзи, които държат половината места в консултативните съвети на германските компании и търсят широкообхватни гаранции за място и работа, каза човек, запознат с начина на мислене в Китай.
Стефан Солдански, синдикален представител от Оснабрюк, каза, че работниците в завода не биха имали нищо против да произвеждат за един от базираните в Китай съвместни партньори на Volkswagen. „Мога да си представя, че ще произвеждаме нещо за китайско съвместно предприятие... но под логото на VW и според стандартите на VW. Това е ключовото условие“, каза той.
Китай търси начин "да отвори вратите"
Говорител на китайското външно министерство каза, че компаниите, които искат да инвестират в Германия, трябва да имат право да го направят. „Китай въведе серия от мерки за отваряне, за да създаде нови бизнес възможности за чуждестранни компании... Надяваме се, че германската страна също ще поддържа отворен ум, (и) ще осигури справедлива, справедлива и недискриминационна бизнес среда китайските фирми да инвестират“, каза говорителят в изявление за Ройтерс.
Източникът, запознат с мисленето на китайското правителство, отказа да назове конкретни потенциални инвеститори. Продажбата на фабрики може да бъде по-евтина за VW, отколкото затварянето на заводите като цяло, каза банкер, запознат с автомобилния производител, добавяйки, че те могат да донесат 100 милиона евро - 300 милиона евро ($103 милиона - $309 милиона) всеки.
Китайски производители проучват места за заводи в Европа, за да избегнат митата
Много китайски производители на автомобили проучват места за заводи в Европа, вторият по големина пазар на електромобили в света, за да заобиколят митата, наложени от Европейската комисия миналата година, за да се противопоставят на това, което според нея са несправедливи субсидии в Китай.
Повечето досега са избрали да построят нови фабрики в страни с по-ниски разходи и по-слаби синдикати, като BYD в Унгария и Турция. Leapmotor планира производство със Stellantis в Полша, а Chery Auto ще започне да произвежда електромобили тази година в завод, който преди е бил собственост на Nissan в Испания.
Китайски инвеститори вече са проучили заводи в Западна Европа, според отделен източник, запознат с тези дискусии, включително Ford, която отваря нов завод в Саарлуис в Германия и завода Audi на Volkswagen в Брюксел.
Източници на Ройтерс съобщиха през ноември, че Leapmotor обмисля използването на завод в Германия за производство на електромобили.
Китайският автомобилен производител Chery също каза, че разглежда различни варианти за производство в Европа и трябва да вземе решение тази година. Неговия европейски изпълнителен директор каза пред Ройтерс, че макар да е по-бързо да се закупи съществуващ завод, нов завод ще позволи на Chery да строи според най-новите стандарти.
BYD пък обяви, че има дългосрочни цели в Европа, които до голяма степен са независими от краткосрочната национална политика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.