Кристалина Георгиева: Попътните ветрове от 2023 г. ще дадат тласък на икономиката през тази година

Кристалина Георгиева: Попътните ветрове от 2023 г. ще дадат тласък на икономиката през тази година

Глобалната икономика се очаква да получи тласък през 2024 г. от малко по-силното от очакваното представяне през миналата година. Това заяви ръководителя на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на събитието Bloomberg House, част от Световния икономически форум Давос, предаде Си Ен Би Си.

Макар че управляващият директор на МВФ отказа да посочи как базираният във Вашингтон международен кредитор ще преразгледа глобалните си икономически прогнозите по-късно през януари, тя отбеляза, че САЩ са готви за „меко приземяване“ тъй като лихвените проценти започват да спадат.

„Световната икономика доказа, че е изключително устойчива. Макар и с малко, 2023 година се оказа по-добра, отколкото очаквахме. През тази година има попътен вятър, идващ от 2023 г.“, коментира Георгиева.

Позитивните нагласи на шефа на МВФ бяха отразени и от нейния колега – първият заместник-управляващ директор Гита Гопинат, която за на панел в Давос, че шансовете за т.нар. меко приземяване са се повишили „доста“ и че пазарните очаквания за бързо намаляване на лихвените проценти са „малко преждевременни“.

Икономическите реалности се промениха след октомврийската прогноза на МВФ за растеж от 2,9% за тази година. Макар че инфлацията може да намалее, без същевременно с това да тласне големите икономики в рецесия, проточилата се война между Израел и „Хамас“ и атаките на йеменските бунтовници хуси в Червено море заплашват да създадат нов ценови натиск и проблеми във веригата на доставки.

Георгиева говори часове след като Доналд Тръмп постигна победа на първичните избори на републиканците в Айова. Попитана дали е съгласна с нейния предшественик в МВФ Кристин Лагард, че ново президентство на Тръмп може да бъде заплаха, Георгиева каза, че американците трябва да изберат своя лидер – и фондът ще се съсредоточи върху политиките, които победителят в крайна сметка ще приложи.

Обръщайки се към Китай, тя призова администрацията на Си Дзинпин да продължи да отваря държавни предприятия, да се ангажира проблемите с дълга на местното правителство и да внесе ред в сектора на недвижимите имоти, за да гарантира, че икономиката няма да попадне в капана на ниския растеж.

„Китай осъзнава, че освен ако не продължи напред с трудни структурни реформи, ще види растеж под 4%“, каза Георгиева, като добави, че вижда „много силна решимост страната да остане ангажирана в международен план“.

Днес Георгиева трябва трябва да се срещне с президента на Аржентина Хавиер Милей в Давос. Попитана за резултатите при новото му правителство, тя каза, че „засега върви добре“.

„Това, което прави тази администрация, е да адресира много агресивно някои от недостатъците, които всички виждаме“, каза Георгиева. „Фискално: не е наред – харчите повече, отколкото можете да си позволите. Валутните резерви: унищожени. Така че виждаме напредък на всички тези фронтове“, добави тя.

МВФ даде ключов вот на доверие на икономическите планове на Милей на 10 януари, одобрявайки преглед на програмата на страната за 44 млрд. долара, която вероятно ще отключи по-голямо от очакваното изплащане на заем от 4,7 млрд. долара за южноамериканската нация, в очакване на одобрение от борда на МВФ.

МВФ се е дълбоко загрижена за това, че Аржентина защитава своите най-уязвими хора, докато върви напред с „много смели реформи“, каза Георгиева.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ