МВФ обяви създаването на Тръст за устойчивост и стабилност

МВФ обяви създаването на Тръст за устойчивост и стабилност

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева обяви създаването на Тръста за устойчивост и стабилност (RST), който ще помага на уязвимите страни да посрещнат дългосрочните предизвикателства. Това съобщиха от пресслужбата на Финансовата институция във Вашингтон.

„Радвам се да съобщя, че новият Тръст за устойчивост и стабилност започна да функционира. Днес уведомих Изпълнителния съвет, че с нашето набиране на средства до момента, Тръстът е готов да започне операции по отпускане на заеми. Обещахме и го изпълнихме. За това съм безкрайно благодарна на нашите членове, че се обединиха и показаха солидарност във времена на безпрецедентни предизвикателства”, подчерта лидерът на МВФ.

За по-малко от три години светът преживя шок след шок, припомни Георгиева - пандемията от COVID, войната в Украйна и последвалата инфлация. „В същото време нямаме бутон за пауза на климатичната криза, докато се занимаваме с тези кризи”, подчерта тя.

Като първия механизъм на МВФ за предоставяне на дългосрочно достъпно финансиране, така и RST има за цел да подпомогне страните да изградят устойчивост на структурни предизвикателства – като изменение на климата и пандемии – за да помогне за поддържането на дългосрочна икономическа и финансова стабилност, като същевременно катализира други публични и частни финансиране.

Изпълнителният съвет на МВФ одобри създаването на RST през април 2022 г., за да служи като трети стълб от набора от инструменти за отпускане на заеми на МВФ, в допълнение към сметката за общи ресурси (GRA) и тръста за намаляване на бедността и растеж (PRGT). Той ще осигурява финансиране с 20-годишен падеж и 10½ години гратисен период. Новият тръст ще подкрепи отговарящите на условията страни с ниски и средни доходи — съставляващи около три четвърти от членовете на МВФ. RST ще засили въздействието на разпределението на 650 млрд. долара и ще насочва ресурси от икономически по-силни членове към страни, където нуждите са най-големи.

„Моята огромна благодарност е към Австралия, Канада, Китай, Германия, Япония и Испания за предоставянето на първия кръг от финансови вноски за общо 20 млрд. долара”, заключи Георгиева.

Този първи кръг от ресурси представлява малко над половината от онези 37 млрд. долара, обещани от 13 държави. Следващите вноски ще попълнят тръста в сила в началото на 2023 г., след като страните приключат вътрешните си процедури.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул