Кризите не спират възхода на AI сектора у нас

Кризите не спират възхода на AI сектора у нас

Кризите не спират възхода на AI сектора у нас

Броят на българските компании, които се интересуват от изкуствен интелект (ИИ) продължава да расте, а финансовото представяне на сектора продължава да се подобрява и през 2021 г., въпреки множеството кризи. Това показва годишният анализ на сектора, изготвен от Клъстер Изкуствен Интелект България и агенцията за бизнес новини и анализи SeeNews, публикуван по-рано този месец.

Общите приходи на българските разработчици на изкуствен интелект достигат рекордните 25.7 милиона евро през 2021 г. - солидно увеличение от 17% спрямо предходната година и скок от над 35% спрямо 2019 г. Анализът показва, че българските предприемачи имат силно присъствие на местната ИИ сцена – 70% от компаниите в сектора са собственост единствено на български лица или компании.

В допълнение на силния растеж в приходите, има и тенденция към нарастване на броя на заетите специалисти в областта - през 2020 г. е достигнат рекорден годишен ръст от 25% на служителите, а през 2021 г. следва ново покачване от 8.8%. През 2021 г. близо 40% от заетите в сектора са били ангажирани в научноизследователска и развойна дейност, спрямо 29% през 2020 г., тенденция, която отразява фокусирането на ИИ в България върху иновативни продукти и решения с висока добавена стойност, които могат да повлияят положително на българското общество и имат висок експортен потенциал.

Все повече компании от други сектори в българската икономика също развиват своите възможности в сферата на ИИ. Вариращи от малки предприятия към местни клонове на мултинационални корпорации, тези компании имат значителен принос за икономиката на България – съвкупният им общ приход надхвърля 1.1 млрд. евро през 2021 г. Същевременно, те представляват и голямо разнообразие от сектори и това отразява нарастващата нужда от подобрени ИИ решения в цялата икономика. Не е изненада, че по-голямата част от компаниите, които не са изцяло фокусирани върху ИИ, но използват такива възможности, са специализирани в сектора на информационните и комуникационни технологии (ИКТ), който нараства експоненциално през последното десетилетие, поставяйки България сред лидерите в ИКТ пазара в югоизточна Европа.

Годишният доклад включва и първата карта на екосистемата, подкрепяща ИИ сектора в България, преглед на нормативната база, задълбочен финансов анализ, преглед на важни за сектора събития и инициативи. 

Част от анализа можете да намерите с новия брой на сп. Мениджър, а пълния доклад тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ