МВФ: Глобалната икономическа перспектива става все по-мрачна

МВФ: Глобалната икономическа перспектива става все по-мрачна

Глобалната икономическа перспектива вече е дори по-мрачна от прогнозираното миналия месец, каза Международният валутен фонд, цитиран от Ройтерс.

Организацията приписа това развитие на затягането на паричната политика в отговор на устойчиво високата и широкообхватна инфлация, слабия импулс на икономически растеж в Китай, както и продължаващите проблеми с веригата на доставки и продоволствената несигурност, причинени от инвазията на Русия в Украйна.

Миналият месец МВФ понижи прогнозата си за глобалния икономически растеж през 2023 г. от 3% на 2,7%

В блог, подготвен за срещата на върха на лидерите на Г-20 в Индонезия, МВФ посочи, че последните високочестотни индикатори „потвърждават, че перспективите са по-мрачни“, особено в Европа.

Институцията заяви, че последните данни за индексите на мениджърите по поръчките (PMI), които измерват активността в секторите производството и услугите, сигнализират за слабост в повечето големи икономики от Г-20, като икономическата активност се свива, докато инфлацията остава упорито висока.

„Индикаторите в нарастващ дял от страните от Г-20 са спаднали от експанзионна територия по-рано тази година до нива, които сигнализират за свиване. Предизвикателствата, пред които е изправена световната икономика, са огромни, като тези влошаващи се индикатори носят допълнителни предизвикателства“, посочи МВФ, като добави, че настоящата политическа среда е „необичайно несигурна“

Влошаваща се енергийна криза в Европа би навредила сериозно на растежа и би повишила инфлацията, докато продължителната висока инфлация може да предизвика по-големи от очакваните скокове на лихвените политики и допълнително затягане на глобалните финансови условия. Това от своя страна създава „нарастващи рискове от криза на държавния дълг за уязвимите икономики“, каза МВФ.

Все по-тежките метеорологични явления също ще навредят на растежа в целия свят, посочва организацията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ