В окото на бурята: МВФ намали прогнозите за растеж за повечето страни

В окото на бурята: МВФ намали прогнозите за растеж за повечето страни

Международният валутен фонд (МВФ) обяви рязко понижение на прогнозите си за икономически растеж в Съединените щати, Китай и повечето други държави, позовавайки се на ефекта от американските мита, които достигат най-високите си нива от век насам. Фондът предупреди, че по-нататъшното изостряне на търговското напрежение може допълнително да забави световната икономика, предаде "Ройтерс".

В актуализирана версия на своята прогноза „Световна икономическа перспектива“, изготвена само 10 дни след като президентът Доналд Тръмп обяви всеобхватни мита върху почти всички търговски партньори на САЩ, МВФ понижи глобалната си прогноза за растеж за 2025 г. с 0.5 процентни пункта – до 2.8%, а за 2026 г. – до 3% (спрямо 3.3% в януарската прогноза).

За България фондът предвижда забавяне на икономиката до 2,5 на сто.

МВФ съобщи също, че инфлацията ще се забавя по-бавно от очакваното – 4.3% през 2025 г. и 3.6% през 2026 г., като особено сериозни ревизии нагоре се отчитат за САЩ и други развити икономики.

„Навлизаме в нова ера – глобалната икономическа система, която функционираше през последните 80 години, в момента се рестартира“, заяви главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас. Според него бързата ескалация на търговското напрежение и „изключително високата несигурност“ около бъдещите политики оказват съществено влияние върху икономическата активност по света.

„Това е глобално явление – виждаме по-нисък растеж в САЩ, в еврозоната, в Китай и в други региони“, заяви Гуриншас в интервю за Ройтерс. Той предупреди, че нова вълна от търговски конфликти би засилила несигурността, създала допълнителна нестабилност на финансовите пазари и затегнала финансовите условия, като съвкупният ефект от това би бил допълнителен спад в глобалните перспективи за растеж.

Макар по-слабите перспективи вече да са довели до спад в търсенето на долари, пазарите до момента реагират организирано и без паника. „Не виждаме масова разпродажба или паника. На този етап не сме обезпокоени за устойчивостта на международната финансова система“, каза той. Но добави, че по-дългосрочните перспективи остават слаби — петгодишната прогноза за растеж се задържа на 3.2%, доста под средното ниво от 3.7% за периода 2000–2019 г.

Особено силен удар е нанесен върху международната търговия — МВФ я понижи с 1.5 процентни пункта до 1.7%, което е два пъти по-малко от отчетеното през 2024 г. Това отразява нарастващата фрагментация на световната икономика.

„Търговията ще продължи, но ще бъде по-скъпа и по-малко ефективна“, каза Гуриншас. Той отбеляза, че бизнесите изпитват объркване и несигурност относно това къде да инвестират, откъде да купуват продукти и къде да произвеждат компоненти. „Възстановяването на предсказуемост и яснота в търговската система, независимо в каква форма, е абсолютно критично“, подчерта той.

Европа и Азия на по-бавна скорост

Според актуализираната прогноза, растежът в еврозоната ще се забави до 0.8% през 2025 г. и 1.2% през 2026 г., като и двете стойности са с 0.2 процентни пункта по-ниски от януарските прогнози. Изключение прави Испания, чиято икономика се очаква да нарасне с 2.5% през 2025 г. — с 0.2 процентни пункта повече от предишната прогноза, благодарение на силни икономически данни.

МВФ отбелязва, че положителните ефекти от по-високото потребление, породено от нарастващи заплати, както и очакваното фискално разхлабване в Германия след промени в т.нар. „дългова спирачка“, ще балансират частично негативните тенденции. Въпреки това, прогнозата за Германия е понижена — до 0.0% за 2025 г. (спад от 0.3 процентни пункта) и 0.9% за 2026 г. (спад от 0.2 процентни пункта).

В Обединеното кралство растежът се очаква да достигне 1.1% през 2025 г., което е с 0.5 процентни пункта по-малко спрямо януари. За 2026 г. прогнозата е леко по-висока — 1.4%, но подчертано влияние ще окажат новообявените тарифи, по-високата доходност на държавните облигации (gilts) и отслабеното частно потребление.

В Азия Япония също ще понесе удар от търговските напрежения — икономическата активност през 2025 г. ще намалее с 0.5 процентни пункта в сравнение с януари, като растежът ще бъде едва 0.6%.

Най-сериозно се очаква да бъде засегнат Китай, чиито икономически показатели силно зависят от износа. МВФ понижи прогнозата си за растежа на страната до 4.0% както за 2025 г., така и за 2026 г., което представлява намаление съответно с 0.6 и 0.5 процентни пункта спрямо предходните прогнози.

Облаци и над Щатите

МВФ ревизира прогнозата си за икономическия растеж на Съединените щати за 2025 г. с 0.9 процентни пункта надолу – до 1.8%, в сравнение с 2.8% през 2024 г. За 2026 г. очакваният растеж също е ревизиран надолу – с 0.4 процентни пункта, до 1.7%. Причините според МВФ са несигурността около политиките на администрацията и ескалиращото търговско напрежение.

Главният икономист на фонда, Пиер-Оливие Гуриншас, заяви пред журналисти, че макар МВФ да не прогнозира рецесия в САЩ, вероятността за такава се е увеличила – от около 25% до 37%.

Освен това, инфлацията в САЩ се очаква да достигне 3% през 2025 г., което е с 1 процентен пункт повече от януарската прогноза. Това се дължи както на новите мита, така и на устойчивото поскъпване в сектора на услугите.

Гуриншас подчерта, че Федералният резерв ще трябва да бъде изключително бдителен, за да задържи инфлационните очаквания под контрол, като отбеляза, че много американци все още помнят рязкото покачване на инфлацията по време на пандемията от COVID-19.

Попитан за евентуални действия на Белия дом за отстраняване на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, Гуриншас заяви, че е „абсолютно критично“ централните банки да останат независими, за да запазят доверието в способността си да овладяват инфлацията.

Канада и Мексико, също засегнати от търговските мита, наложени от администрацията на Тръмп, не останаха пощадени. МВФ очаква Канада да отчете растеж от 1.4% през 2025 г. и 1.6% през 2026 г., вместо прогнозираните по-рано 2% и за двете години.

В случая на Мексико ударът е още по-сериозен — икономиката се очаква да се свие до 0.3% през 2025 г., което представлява рязко понижение с 1.7 процентни пункта спрямо предишната прогноза. За 2026 г. обаче се очаква възстановяване с ръст от 1.4%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ