МВФ повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж

МВФ повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж

МВФ повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж

Международният валутен фонд преразгледа нагоре своите прогнози за глобалния растеж за годината, като предупреди, че по-високите лихвени проценти и нахлуването на Русия в Украйна вероятно ще продължат да тежат върху активността, пише Си Ен Би Си.

В последната си прогноза МВФ заяви, че очаква световната икономика да нарасне с 2,9% тази година, което представлява подобрение от 0,2% в сравнение с прогнозата на организацията от октомври. Този ръст обаче би бил по-нисък от експанзията от 3,4% през 2022 г.

Международният валутен фонд обаче коригира надолу прогнозата си за 2024 г., като сега очакванията са за ръст от 3,1% през следващата година.

 „Растежът ще остане слаб спрямо историческите стандарти, тъй като борбата с инфлацията и войната на Русия в Украйна натежават върху активността“, посочи в публикация в блог Пиер-Оливие Гуринша, директор на изследователския отдел в МВФ.

Перспективата пред глобалната икономика стана по-положителна поради по-добрите от очакваното вътрешни фактори в няколко страни, включително Съединените щати.

„Икономическият растеж се оказа изненадващо устойчив през третото тримесечие на миналата година със силни пазари на труда, стабилно потребление на домакинствата и бизнес инвестиции, както и и по-добро от очакваното приспособяване към енергийната криза в Европа“, коментира Гуринша, отбелязвайки също, че инфлационният натиск е се е понижил.

Освен това Китай обяви повторното отваряне на икономиката си след строгите антиковид мерки, като това се очаква да допринесе за по-висок глобален растеж. По-слабият щатски долар също подобри перспективите за страните с нововъзникващи пазари, които държат дълг в чуждестранна валута.

Картината обаче не е съвсем положителна. Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева предупреди по-рано този месец, че „глобалните икономически перспективи не са толкова лоши, колкото се опасявахме преди няколко месеца, но по-малко лоши все още не означава добри“

„Трябва да бъдем предпазливи“, каза Георгиева по време Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

  • Що се отнася до най-голямата икономика в света – тази на САЩ, организацията очаква ръст от 1,4% през 2023 г. и 1% през следващата.
  • За Китай прогнозата е за скок на БВП с 5,2% през 2022 г. и 4,5% през 2023 г.
  • За Еврозоната МВФ прогнозира ръст от 0,7% през тази година и 1,6% през следващата, като в Германия се очаква минимален растеж от 0,1% през тази година, последван от 1,4% през 2024 г.
  • МВФ очаква британската икономика да се свие с 0,6% през тази година и да нарасне с 0,9% през следващата.
  • За Япония прогнозата е за ръст от 1,8% през 2023 г. и повишение с 0,9% през следващата.
  • Нещата изглеждат по-оптимистично за Индия, където се очаква ръст от 6,1% през тази и 6,8% през следващата година.
  • Прогнозата за Русия е за ръст о 0,3% през тази и 2,1% през следващата година, следвайки спад от 2,2% през 2022 г.

Графика: МВФ

В понеделник МВФ предупреди за няколко фактора, които могат да влошат перспективите през следващите месеци. Те включват факта, че повторното отваряне на Китай може да загуби инерция; инфлацията може да остане висока; продължителната инвазия на Русия в Украйна може да разклати още повече разходите за енергия и храна; и пазарите може да се влошат при по-лоши от очакваните данни за инфлацията.

Изчисленията на МВФ казват, че около 84% от страните ще се сблъскат с по-ниска обща инфлация тази година в сравнение с 2022 г., но те все пак прогнозират средно годишно ниво от 6,6% през 2023 г.  и 4,3% през следващата година.

По тази причина, базираната във Вашингтон институция заяви, че един от основните политически приоритети е централните банки да продължат да се борят със скока на потребителските цени.

„Ясната комуникация на централната банка и подходящите реакции на промените в данните ще помогнат за поддържане на стабилни инфлационни очаквания и ще намалят натиска върху заплатите и цените“, каза МВФ в последния си доклад.

„Балансите на централните банки ще трябва да се разхлабят внимателно на фона на рискове за пазарната ликвидност“, се посочва още в него.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ