Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж
Международният валутен фонд преразгледа нагоре своите прогнози за глобалния растеж за годината, като предупреди, че по-високите лихвени проценти и нахлуването на Русия в Украйна вероятно ще продължат да тежат върху активността, пише Си Ен Би Си.
В последната си прогноза МВФ заяви, че очаква световната икономика да нарасне с 2,9% тази година, което представлява подобрение от 0,2% в сравнение с прогнозата на организацията от октомври. Този ръст обаче би бил по-нисък от експанзията от 3,4% през 2022 г.
Международният валутен фонд обаче коригира надолу прогнозата си за 2024 г., като сега очакванията са за ръст от 3,1% през следващата година.
„Растежът ще остане слаб спрямо историческите стандарти, тъй като борбата с инфлацията и войната на Русия в Украйна натежават върху активността“, посочи в публикация в блог Пиер-Оливие Гуринша, директор на изследователския отдел в МВФ.
Перспективата пред глобалната икономика стана по-положителна поради по-добрите от очакваното вътрешни фактори в няколко страни, включително Съединените щати.
„Икономическият растеж се оказа изненадващо устойчив през третото тримесечие на миналата година със силни пазари на труда, стабилно потребление на домакинствата и бизнес инвестиции, както и и по-добро от очакваното приспособяване към енергийната криза в Европа“, коментира Гуринша, отбелязвайки също, че инфлационният натиск е се е понижил.
Освен това Китай обяви повторното отваряне на икономиката си след строгите антиковид мерки, като това се очаква да допринесе за по-висок глобален растеж. По-слабият щатски долар също подобри перспективите за страните с нововъзникващи пазари, които държат дълг в чуждестранна валута.
Картината обаче не е съвсем положителна. Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева предупреди по-рано този месец, че „глобалните икономически перспективи не са толкова лоши, колкото се опасявахме преди няколко месеца, но по-малко лоши все още не означава добри“
„Трябва да бъдем предпазливи“, каза Георгиева по време Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
- Що се отнася до най-голямата икономика в света – тази на САЩ, организацията очаква ръст от 1,4% през 2023 г. и 1% през следващата.
- За Китай прогнозата е за скок на БВП с 5,2% през 2022 г. и 4,5% през 2023 г.
- За Еврозоната МВФ прогнозира ръст от 0,7% през тази година и 1,6% през следващата, като в Германия се очаква минимален растеж от 0,1% през тази година, последван от 1,4% през 2024 г.
- МВФ очаква британската икономика да се свие с 0,6% през тази година и да нарасне с 0,9% през следващата.
- За Япония прогнозата е за ръст от 1,8% през 2023 г. и повишение с 0,9% през следващата.
- Нещата изглеждат по-оптимистично за Индия, където се очаква ръст от 6,1% през тази и 6,8% през следващата година.
- Прогнозата за Русия е за ръст о 0,3% през тази и 2,1% през следващата година, следвайки спад от 2,2% през 2022 г.
Графика: МВФ
В понеделник МВФ предупреди за няколко фактора, които могат да влошат перспективите през следващите месеци. Те включват факта, че повторното отваряне на Китай може да загуби инерция; инфлацията може да остане висока; продължителната инвазия на Русия в Украйна може да разклати още повече разходите за енергия и храна; и пазарите може да се влошат при по-лоши от очакваните данни за инфлацията.
Изчисленията на МВФ казват, че около 84% от страните ще се сблъскат с по-ниска обща инфлация тази година в сравнение с 2022 г., но те все пак прогнозират средно годишно ниво от 6,6% през 2023 г. и 4,3% през следващата година.
По тази причина, базираната във Вашингтон институция заяви, че един от основните политически приоритети е централните банки да продължат да се борят със скока на потребителските цени.
„Ясната комуникация на централната банка и подходящите реакции на промените в данните ще помогнат за поддържане на стабилни инфлационни очаквания и ще намалят натиска върху заплатите и цените“, каза МВФ в последния си доклад.
„Балансите на централните банки ще трябва да се разхлабят внимателно на фона на рискове за пазарната ликвидност“, се посочва още в него.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.