На фокус през следващите седем дни: Свършиха ли инфлационните мъки?

На фокус през следващите седем дни: Свършиха ли инфлационните мъки?

На фокус през следващите седем дни: Свършиха ли инфлационните мъки?

Данните за инфлацията от Съединените щати, Европа и Япония ще рамкират седмицата с ключови доклади за бизнес активността в Китай, където политиците се събират, за да обсъдят как да рестартират задъхвалия се двигател на икономическия растеж, който представлява световната търговия. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Поредна доза данни

Инфлацията в САЩ отново ще бъде под светлината на прожекторите в четвъртък, като ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) се очаква даде на инвеститорите новa информация за състоянието на икономика, която се оказа по-силна, отколкото мнозина очакваха.

Последните данни за потребителските цени, цените на производител и заетостта показват, че най-голямата икономика в света продължава да се представя добре въпреки месеците на високи лихвени проценти. Федералният резерв на САЩ обаче остава все така предпазлив и да отблъсква прогнозите предстоящо скоро намаляване на лихвените проценти. Доходността по облигациите и доларът се повишиха.

Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват ръст на PCE от 0,3% за януари след 0,2% през предходния месец. По-висок от очакваното ниво на PCE може допълнително да намали залозите на пазара за понижение лихвените проценти.

Щастливи дни?

Европейската централна банка трябва да е доволна. Предстоящите предварителни данни на 1 март трябва да покажат, че през месец февруари инфлацията в еврозоната , която скочи до двуцифрени нива през 2022 г., е продължила движението си надолу към целта от 2%. Показателят се понижи до 2,8% през януари от 2,9%, като инфлацията се охлажда все по-бързо на фона на анемичен растеж и намаляващи цени на енергията.

Данните за общата инфлация в еврозоната ще дойдат след националните отчети от Германия, Франция и Испания - всички преди срещата на ЕЦБ на 7 март. Вицепрезидентът на ЕЦБ Заместник-управителят на Европейската централна банка Луис де Гиндос каза по-рано, че са необходими време и повече данни, преди централните банкери да могат спокойно да кажат, че рекордно високите лихви са свършили работата си. Растежът на заплатите междувременно се забави, но остава над нивата, съответстващи на 2% инфлация.

В крайна сметка щастливите дни за членовете на европейската централна банка може все още да не са дошли, тъй като те трябва да се ориентират в тази трудна среда между поддържането на лихвите достатъчно високи, за да бъде овладяна инфлацията, докато определят срокът за първо намаление на лихвените проценти.

Трудни решения

Политиците в Китай и Япония са изправени пред тежка битка за подобряване на перспективите за растеж на техните икономики. Данните за инфлацията за Япония трябва да бъдат публикувани във вторник, а очакванията, че потребителските цени са се охладили отново през януари, може да дадат на Японската централна банка една причина по-малко да се откаже от отрицателните нива тази година. Централната банка е изправена пред рецесионен фон и бавни потребителски разходи, но поддържането на изключително хлабава парична политика би означавало повече болка за йената.

В Китай властите стават все по-отчаяни в опитите да укрепят крехкото икономическо възстановяване, след като предоставиха най-голямото досега намаление на референтната лихва по ипотечните кредити и засилиха регулаторния натиск за съживяване на фондовия пазар. Данните за PMI от петък ще дадат повече яснота за това колко ефективни са били мерките за подкрепа на Пекин.

Търговска безизходица

Нарастващият протекционизъм и множеството геополитически конфликти натежаха световната търговия, която миналата година нарасна само с 0,2% - най-слабият темп от пет десетилетия извън периодите на глобална рецесия.

Какво може да направи Световната търговска организация, която започва срещата си на ниво министри в Абу Даби в понеделник, за да подкрепи търговията? Много малко, заключават повечето наблюдатели. Органът е възпрепятстван от спорове между страните-членки и най-вече от вътрешната политика, която влоши свободната търговия.

Междувременно перспективите за сделки в основните сектори, като земеделие и рибарство, остават неясни. Всичко това означава, че не може да се разчита, че търговията ще задвижи световната икономика в обозримо бъдеще.

В незавидно положение

Утре е втората годишнина от нахлуването на Русия в Украйна - конфликт, който разтърси не само самата страна, но и глобалната политика, стоковите пазари и икономиките като никой друг в модерната история. Цените на енергията и много стоки са отново под предвоенните нива, въпреки че златото е над нивата от февруари 2022 г.

Изправена пред числено превъзходство и опасения относно перспективата за международна помощ, Украйна е подложена на все по-голям натиск. Международният валутен фонд предупреждава, че е необходима "„навременна подкрепа“ за Украйна от САЩ и други международни донори, за да се гарантира фискалната жизнеспособност на страната.

Междувременно Русия, вече отделена от глобалната финансова система, е изправена пред нови санкции от Вашингтон, Великобритания и други след смъртта на опозиционния лидер Алексей Навални и заради годишната от началото на нейната инвазия в Русия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ