На фокус следващата седмица: ЕЦБ решава за лихвите, а Китай показва дали стимулите действат

На фокус следващата седмица: ЕЦБ решава за лихвите, а Китай показва дали стимулите действат

Данните за брутния вътрешен продукт на Китай, продажбите на дребно в САЩ и решението за лихвените проценти на Европейската централна банка ще бъдат в центъра на вниманието на инвеститорите следващата седмица, пише Ройтерс.

В ход също ще бъде сезонът на корпоративните отчети от двете страни на Атлантическия океан, а пазарите в Обединеното кралство са изнервени преди първия бюджет на новото правителство.

Право в целта?

Данните за растежа на Китай за третото тримесечие, които трябва да бъдат публикувани на 18 октомври, ще бъдат може би най-следените през седмицата, която ще бъде белязана от множество доклади за втората по големина икономика в света.

От Пекин казаха, че са „напълно уверени“ в постигането на целта си за растеж за цялата година от около 5% - донякъде смело изявление, като се имат предвид мрачните резултати от второто тримесечие и малката вероятност третото да бъде много по-добро.

Но инвеститорите може да погледнат отвъд песимизма, като се има предвид, че Пекин едва наскоро разкри агресивни мерки за стимулиране на икономиката, което накара акциите на континента да покачат нови върхове. Част от това вълнение оттогава избледня, но всякакви допълнителни подробности за фискална подкрепа могат да доведат до следващия етап от ралито на пазара.

Наред с данните за БВП, Китай ще публикува такива за търговията, цените на жилищата и продажбите на дребно

Ново понижение

ЕЦБ е готова да предостави ново намаление на лихвения процент с 25 базисни пункта в четвъртък – ход, който централните банкери не бяха склонни да гарантират, а трейдърите оценяваха вероятността за такъв само на 25%, когато централната банка се събра преди месец.

Но през септември бизнес активността в еврозоната неочаквано се сви,  което породи притеснения, че ЕЦБ може да намалява лихвите твърде бавно, докато икономиката на блока се разклаща. През същия месец инфлацията се забави рязко, спадайки под целта на ЕЦБ от 2%, като това измести фокуса на централните банкери върху рисковете за растежа.

Икономистите смятат, че ходът от четвъртък може да даде началото на последователни намаления на лихвите. Но хората, определящи лихвените проценти, едва ли ще бързат да начертаят подобен план.

По ясна представа за бъдещето на паричната политика може да дойде през декември, когато банката публикува нови икономически прогнози. Дори топ ястребът Изабел Шнабел спря да предупреждава за трудностите при укротяването на инфлацията.

Потребители и банкери

Пазарите ще получат още един поглед върху здравето на потребителя в САЩ в четвъртък, като инвеститорите се надяват данните за продажбите на дребно да предложат допълнителна представа за състоянието на икономика, която се оказва много по-устойчива, отколкото мнозина очакваха.

По-силните от очакваното скорошни данни за пазара на труда стимулираха повторно калибриране на залозите за това колко силно ще трябва Фед да намали лихвите през следващите месеци, повишавайки доходността по държавните облигации и укрепвайки щатския долар.

Стабилен доклад за продажбите на дребно може допълнително да засили тази тенденция. Тъй като сезонът на печалбите е в ход, резултатите от големите банки, включително Goldman Sachs и Bank of America, и двете докладващи във вторник, могат да предложат допълнителна представа за това как се справят потребителите.

Корпоративни отчети

LVMH и ASML – две от най-големите европейски компании, трябва да представят финансовите си резултати през следващата седмица, с което започва сезонът на отчетите на континента.

Докато икономиката на еврозоната се бори да постигне какъвто и да е растеж, при печалбите на корпорациите се наблюдава ръст за второ поредно тримесечие за първи път от Q1 на 2023 г., според LSEG Data.

Това представлява висока летва за преодоляване, но тъй като очакванията за печалбите бяха намалени в началото на сезона на отчетите, анализаторите все още са оптимисти, че Europe Inc ще я преодолее.

Предстоящ бюджет

Британските кредитори на международните пазари на облигации са нервни преди първия бюджет на новото лейбъристко правителство на 30 октомври. Данните за инфлацията през септември, публикувани в сряда, може да ги накарат да се почувстват още по-зле.

Годишният темп на нарастване на потребителските цени в Обединеното кралство остана стабилен на 2,2% като цяло през август, но се ускори до 5,6% в доминиращия сектор на услугите. Последните данни показаха нарастваща инфлация в магазините за хранителни стоки и разходите на дребно.

Трейдърите масово очакват второ понижение на лихвите на Английската централна банка през ноември, но управителят на АЦБ  Андрю Бейли и главният икономист Хю Пил дадоха смесени сигнали какво ще се случи след това.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ