Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Корпоративни отчети и нови данни за инфлацията
Рядко има скучен момент на пазарите и следващата седмица няма да бъде изключение, като тя ще бъде белязана от нови данни за инфлацията в САЩ и трудни въпроси относно международното финансиране за Украйна - всичко това на фона на напрегнатата кампания за президентските избори в САЩ.
Корпоративните отчети ще бъдат в центъра на вниманието, тъй като членовете на „Великолепната седморка“ ще представят своите финансови резултати, заедно с големите банки.
Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.
PCE
Данните за инфлацията в САЩ на 26 юли ще тестват възходящата пазарна инерция пазарни очаквания, че Фед почти сигурно ще намали лихвените проценти през следващите месеци.
Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) за юни се очаква да се е повишил с 0,1% на месечна база, според проучване на Ройтерс.
Публикуването на доклада на PCE идва след друго отчитане на инфлацията- индексът на потребителските цени (CPI), който се понижи през юни за първи път от четири години. Този по-хладен от очакваното доклад предизвика ротация на акциите и затвърди пазарните очаквания, че Фед е готов да намали лихвите през септември.
Няколко дни след публикуването на индекса на потребителските цени, председателят на Фед Джером Пауъл каза, че показанията на инфлацията за второто тримесечие „добавят донякъде увереност“, че темпът на повишаване на цените се връща към целта на Фед по устойчив начин.
Инвеститорите също ще следят корпоративните финансови отчети, тъй като Tesla и Alphabet ще докладват св една натоварена седмица.
Ванс
Новината, че Доналд Тръмп е избрал Джей Ди Ванс за свой вицепрезидент преди изборите през ноември отекна особено остро в развиващите се пазари, но най-силно в Украйна.
Тръмп отдавна обещава да посредничи за прекратяване на войната с Русия и във Ванс той избра човек, който публично изразява съмнява дали подкрепата на Киев е непременно в интерес на САЩ.
За пазарите това е нещо, което трябва да се наблюдава внимателно.
Украйна току-що предложи първото увеличение на данъците от началото на войанта и засилва преговорите за преструктуриране на държавен дълг на стойност 20 милиарда долара с компании като BlackRock и PIMCO. Източноевропейските валути отново се колебаят.
Намаляването на военната подкрепа на САЩ би било катастрофа за Украйна. Но едно бързо споразумение за прекратяване на военните действия може да означава, че мащабните усилия за възстановяване ще започнат много по-рано, отколкото мнозина са се надявали, дори ако това ще донесе много оставащи съмнения.
Инфлационен тест
Докладът за инфлацията в Токио на 26 юли ще бъде последната проверка на потребителските цени преди Японската централна банка (ЯЦБ) да проведе срещата си на 31 юли, като перспективите за повишаване на лихвените проценти от централната банка остават спорни.
Ускоряването на данните за инфлацията през юли може да подхрани очакванията за по-нататъшно затягане на паричната политика в близко бъдеще, въпреки че забавянето вероятно ще доведе до намаляване на тези залози да намалеят и ще натежи върху йената.
Анализаторите казват, че натискът върху разходите от слабата йена, която падна с около 10% спрямо долара тази година, може да повиши шанса инфлацията да остане доста над целта на ЯЦБ от 2%, въпреки че това също неволно навреди на домакинствата.
Въпреки че последните кръгове на предполагаема намеса на Токио измъкнаха валутата от 38-годишно дъно, всяко въздействие вероятно ще бъде краткотрайно.
Банки
Напредъкът на европейските банки към подобряване на рентабилността и покачване на цените на акциите е изправен пред последното си изпитание, тъй като отчетите за второто тримесечие вървят добре.
Въпросът е дали нетният лихвен доход, който нарасна благодарение на по-високите лихви, ще остане стабилен, тъй като Европейската централна банка се стреми да намали лихвите допълнително, а Английската централна банка също се готви за разхлабване. Инвеститорите също ще искат да видят как се справят кредиторите, тъй като политическата несигурност се засилва - акциите на френските банки паднаха рязко по време на последните избори.
Сряда ще е особено натоварена с отчетите на германската Deutsche Bank, британската Lloyds, френската BNP Paribas, испанската Santander и италианската UniCredit.
Анализаторите казват, че обратната връзка от американски фирми, които вече са докладвали, е, че по-силните приходи от инвестиционно банкиране трябва да стимулират кредиторите с големи подразделения на инвестиционни банки като Deutsche и швейцарската UBS, но пазарите нямат толерантност към данни за лихвения доход, които разочароват.
Еврозоната
Икономиката на еврозоната се оказва огромна дилема за Европейската централна банка, тъй като общият растеж е бавен, но силата на доминиращия сектор на услугите, стимулиран от туризма, поддържа инфлационния натиск неприятно висок.
Предварителните индексите на мениджърите по покупките, които се очакват на 24 юли, ще покажат дали предизвикателството пред ЕЦБ става по-лесно за преодоляване.
PMI данните в еврозоната, базирани на наблюденията на бизнес мениджърите върху тенденциите в цените и търсенето, биха могли да бъдат особено влиятелни, след като ЕЦБ запази лихвеният процент по депозитите на ниво от 3,75% и се противопостави на предлагането на бъдещи насоки, като заяви, че те „зависят от данни“.
Централната банка, която понижи разходите по заемите за първи път от пет години през юни, вижда забавяне на инфлацията.
Паричните пазари са доста уверени в това, че ЕЦБ ще намали лихвите през септември, което ще подкрепи акциите на еврозоната, държавните облигации и еврото, но също така ще повиши нивото на заплаха от всеки PMI резултат, който може да наклони мнението на ЕЦБ в противоположната посока.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.