Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Последната миля за централните банки
![На фокус следващата седмица: Последната миля за централните банки](/media/267/gettyimages-1475056034.l.webp)
Краят на годината е почти пред очите на търговците, а последната миля ще бъде всичко друго, но не и безсъбитийна. Централните банки в САЩ, Япония и Великобритания ще проведат срещи за паричната политика, а германските политици ще гласуват по поискан вот на доверие към правителството на Олаф Шолц. Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:
Какво следва след съкращенията?
Очаква се Федералният резерв на САЩ да продължи разхлабването на паричната политика с намаление на основния лихвен процент с 25 базисни пункта в сряда. Това ще бъде третото поредно понижение, като то ще дойде след публикуването на последните данни за индекса на потребителските цени в САЩ, които бяха в съответствие с прогнозите на икономистите.
Инвеститорите ограничиха очакванията за това колко Фед ще намали лихвите през следващата година. Търговците очакват лихвените проценти да паднат до около 3,7% до края на 2025 г. от текущия диапазон от 4,5%-4,75%.
Това поставя фокуса върху собствените прогнози на Фед и върху всяка информация от председателя Джеръм Пауъл относно неговите очаквания за бъдещо разхлабване. Пауъл каза, че икономиката сега е по-силна, отколкото Фед очакваше през септември, и изглежда сигнализира подкрепата си за по-бавно темпо на намаляване на лихвите в бъдеще.
Повишение и изчакване?
Махалото на очакванията за политиката на Японската централна банка се движи яростно от единия до другия край през последните две седмици, оставяйки търговците да гадаят какво предстои.
Но с наближаването на решението от 19 декември сигналът става все по-ясен - дори ако резултатът все още е несигурен.
Ройтерс съобщи в четвъртък, че централните банкери клонят към поставяне на лихвите на пауза, чакайки допълнителни данни за заплатите и яснота относно политиките на Доналд Тръмп, преди да повишат ставките за трети път.
Ден по-рано Блумбърг съобщи, че служителите на ЯЦБ не очакват едно потенциално забавяне на допълнителното затягане да им струва скъпо.
Един потенциален риск е Фед да изненада пазарите, като не намали лихвите на 18 декември, предизвиквайки скок на курса долар/йена.
Но анализаторите отбелязват, че вероятността Фед да се противопостави на прогнозите е много малка, особено когато пазарът е толкова сигурен в съкращението на лихвите.
Решителен вот
Германският бенчмарк DAX е най-добре представящият се европейски борсов индекс за тази година с ръст от 22%, счупвайки рекорд след рекорд.
Акциите в сферата на отбраната, технологиите и строителството повече от компенсираха слабото представяне на автомобилния сектор на страната, който е в незавидно положение. Корпоративна Германия изглежда се справя с бавния растеж и политическата драма. Вотът на недоверие към правителството на 16 декември трябва да проправи пътя за предсрочни избори през февруари.
Но дяволът е в детайлите. Goldman Sachs казва, че само 18% от продажбите на DAX идват от Германия в сравнение с 33% за компаниите със средна капитализация от индкса MDAX, който се е понижил с 1,1% тази година. Печалбите на германските корпорации са се свили с 5,4% на годишна база през третото тримесечие, спрямо ръст от 8,2% за печалбите на STOXX, сочат данните на LSEG.
Германските акции може да започнат да се привеждат в съответствие малко по-тясно с основната икономическа и политическа реалност.
Време за изненада от АЦБ?
Що се отнася до намаляването на лихвените проценти, Английската централна караше в бавната лента.
Търговците очакват АЦБ да запази основния си лихвен процент на ниво от 4,75%в четвъртък – само 50 базисни пункта под предишния 16-годишен връх, както и да устои на трето намаление с 25 базисни пункта чак до февруари.
Повишаването на данъците за работодателите в октомврийския бюджет на лейбъристкото правителство накара големите предприятия да предупредят за покачване на цените, подхранвайки опасенията за инфлацията и помагайки за повишаване на паунда до най-високите му нива спрямо еврото от две години и половина, тъй като ЕЦБ разхлабва паричната политика по-бързо от Английската централна банка.
Но пазарите на облигации поставят под съмнение тази дивергенция, като доходността по двугодишните облигации, която се движи спрямо прогнозите за лихвените проценти, падна преди месец от над 4,5% до около 4,38%.
Ръстът на заетостта в Обединеното кралство се забавя, тъй като повишаването на данъците възпира плановете за наемане на работа и доверието на потребителите е слабо.
Нестабилна основа
Някога стабилните сектори на услугите в големите икономики се тресат, слагайки край на разминаването с мудната производствена дейност.
Това беше изводът от PMI данните през ноември. Декемврийските доклади, които се очакват по целия свят следващата седмица, трябва да покажат дали забавянето се задълбочава.
Композитният PMI на еврозоната за ноември, разглеждан като добър показател за цялостното икономическо здраве, потъна от 50 пункта до 48,3 0 пункта през октомври. PMI във всички сектори на Великобритания падна до най-ниското си ниво от година на 50,9 – малко над прага, който разделя свиването от разширяването. Дори активността в сектора на услугите в САЩ се забави.
Притесненията за митата на САЩ, в комбинация с френските и германските политически кризи, имат потенциала да навредят на бизнес дейността.
За някои наблюдатели данните на PMI рисуват твърде песимистична картина на основната дейност, като падащите лихвени проценти спомагат за укрепване на настроенията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.