На фокус следващата седмица: Тежко лято за пазарите

На фокус следващата седмица: Тежко лято за пазарите

Глобалните пазари напоследък преживяват тежък период, тъй като страховете от рецесията в САЩ се завръщат и ефектите от внезапния скок на йената стават осезаеми.

Данните за инфлацията в САЩ, нова информация за японската икономика и поредица от данни от Обединеното кралство биха могли да дадат нова посока на инвеститорите през следващата седмица. Ето върху какво според Ройтерс  ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни:

Очакваното лятно разхлаждане изглежда няма да го бъде

Инвеститорите вече трябваше да са научили, че няма такова нещо като „тихо“ лято на пазарите. Преди година доходността на държавните облигации се повиши рязко поради притеснения относно фискалните перспективи на САЩ. Предишното лято страховете от инфлацията и повишаването на лихвите разтърсиха пазарите.

Сривът в понеделник тази доведе до втория по големи спад на акциите в Япония и най-големия скок в рамките на деня във внимателно следения измерител на безпокойството на инвеститорите на Уолстрийт - VIX. Това означава, че следващите дни ще бъдат белязани от нервност, дори ако има зараждащи се признаци на възстановяване.

Фокусът е върху това дали ценообразуването на агресивните намаления на лихвите в САЩ е оправдано на фона на предстоящите данни.

Имайки предвид опасенията за по-широк конфликт в Близкия изток и предстоящи избори в САЩ, нестабилността едва ли ще изчезне скоро.

Пореден доклад за инфлацията

Инвеститорите сега се подготвят за данните за потребителските цени в САЩ от сряда, за да преценят как върви инфлацията в най-голямата икономика в света на фона на последните признаци, че икономическият растеж е колеблив.

Пазарните надежди за меко приземяване на икономиката бяха разтърсени от последните слаби данни, включително новини за бързо влошаване на състоянието на пазара на труда. Страховете от забавянето се обединиха с отдръпването от т.нар. кери търговия с йени, като това доведе до до срив на пазарите.

Някои анализатори обаче смятат, че опасенията за рецесията са преждевременни.

Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват както общите, така и основните потребителски цени да са се повишили с 0,2% през юли спрямо месец по-рано.

Макар и да представлява само умерено охлаждане, този резултат би могъл да разсее опасенията, че Федералният резерв е изпратил икономиката в рецесия, като е оставил лихвите високи твърде дълго. Но един слаб доклад може да засили опасенията от икономически спад, потенциално предизвиквайки нова нестабилност на пазара.

Японско разочарование

Япония ще докладва предварителни данни за растежа на брутния вътрешен продукт на страната през второто тримесечие в четвъртък. Това се случва в момент, когато някои анализатори критикуваха неотдавнашното повишаване на лихвите на Японската централна банка като грешна политическа стъпка, която предизвика бруталното разпродажба на акциите.

Разбира се, връзката между двете не е толкова ясна.

Повишаването от ЯЦБ предизвика възстановяване на йената и доведе до отдръпването на изключително популярната кери търговия с йени, което на свой ред накара инвеститорите да намалят ливъриджа и да се разделят с акциите си, за да намалят загубите.

Така че, ако данните от четвъртък покажат по-добра перспектива, японските политици най-накрая могат да въздъхнат с облекчение. Ако обаче перспективата е негативна, те ще трябва да намерят повече причини, за да оправдаят увеличението през юли.

Това е още една натоварена седмица в Азиатско-тихоокеанския регион, като решението за лихвените проценти в Нова Зеландия трябва да бъде взето в сряда, заедно с набор от данни от Китай.

Деликатен баланс

След добре балансираното решение от юли за намаляване на основната лихва до 5%, Английската централна банка ще получи нов набор от данни, които могат да ѝ помогнат да определи как трябва да изглеждат следващите няколко месеца за паричната политика.

Доклада за потребителската инфлация, включително за все още горещия сектор на услугите, както и тези за брутния вътрешен продукт през второто тримесечие и за продажбите на дребно, са в микса през следващата седмица.

В момента пазарите очакват лихвите на АЦБ да паднат с един процентен пункт през следващите девет месеца.

Но като се има предвид колко близки бяха позициите „за“ и „против“ намалението през юли, активите в Обединеното кралство вероятно ще бъдат изключително чувствителни към всичко, което може да подскаже, че АЦБ трябва да се отклони от този очакван път.

Лъч надежда за Европа

Има лъч надежда за европейските акции, които са поевтинели с приблизително 5% досега този месец – корпоративните отчети. Според данните на LSEG I/B/E/S печалбите на компаниите за второто тримесечие се очаква да са нараснали с 3,8% спрямо същия период на миналата година, което е първото тримесечно увеличение от първото тримесечие на 2021 г. Досега почти 56% от компаниите, които са отчели финансовите си резултати, надминават оценките на анализаторите.

Със сигурност предстоят още тестове. Най-голямата швейцарска банка UBS ще представи отчет за приходите си в сряда, като следващата седмица ще бъде и най-важната за застрахователния сектор с доклади от Hannover Re, Aviva, NN Group и Admiral.

Като цяло сезонът на отчетите през второто тримесечие предполага признаци на забавяне на потреблението, но силен растеж във финансите, енергетиката и комуналните услуги

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ