На фокус следващата седмица: В ритъма на долара

На фокус следващата седмица: В ритъма на долара

На фокус следващата седмица: В ритъма на долара

Точно когато изглеждаше, че намаляването на лихвените проценти ще започне всеки момент, инфлацията надигна глава и силата на долара принуждава други централни банкери да защитят своите валути и да преразгледат избора си на политика, пише Ройтерс.

Ситуацията, което изглеждаше като гарантирана преди няколко седмици - Федералният резерв предприема поредица от благоприятни за пазара намаления на лихвените проценти през първата половина на годината, сега изглежда малко вероятна, точно когато сезонът на корпоративните отчети набира скорост. Ето върху какво ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:

Очертаване на граници

Министърът на финансите на Япония иска да спре свободното падане на йената до 34-годишно дъно, потенциално без да харчи нищо за интервенция.

Шуничи Сузуки проведе безпрецедентен тристранен диалог с министъра на финансите Джанет Йелън и неговия корейски колега, като даде потвърждение на САЩ за „сериозните опасения“ на азиатските нации относно резкия спад, наблюдаван при  техните валути.

Тези „загрижености“ също така ще доведат до изявление на Г-7, потвърждаващо нежелателността на прекомерните валутни колебания - нещо, което Г-7 не е правил от октомври 2022 г.

Японските официални лица може да приветстват подобен резултат, тъй като интервенцията би била в голяма степен срещу течението на паричната политика.

Председателят на Фед Джей Пауъл сигнализира, че намаляването на лихвените проценти в САЩ вероятно ще отнеме повече време от очакваното, докато представители на централната банка на Япония посочиха, че повишенията у дома ще бъдат изключително бавни, което може да бъде потвърдено на тяхната политическа среща, започваща на 25 април.

Продължаващи затруднения

Азиатските валути бяха под натиск от безмилостния долар през по-голямата част от последните две години. Този натиск се влошава.

За един ден индонезийската рупия пана до четиригодишно дъно, корейският вон се понижи до най-ниското си ниво от повече от година, докато индийската рупия и виетнамският донг се сринаха до рекордно ниски равнища.

Доларът върви стремглаво напред и икономиката на САЩ не е обезпокоена от високите лихвени проценти, така че централните банки на нововъзникващите азиатски икономики са в тежък период.

Благоприятната инфлация в региона и по-мекият растеж предполагат, че политиците може да имат основание да намаляват лихвите, но изпреварването на Фед с подобен ход само ще навреди още повече на техните валути.

Индонезийската централна банка ще проведе двудневно заседание на 23-24 април и анализаторите виждат нарастващ риск от повишаване на лихвения процент от страна на регулатора, който някога се очакваше да бъде сред първите в региона, които ще намалят лихвите.

Инфлацията пак е под светлината на прожекторите

Лепкава инфлация в САЩ и ръст на цените на петрола с 14% тази година означава, че ценовият натиск отново е на фокус.

Така че, когато бъдат публикувани предварителните данни за априлската бизнес активност от всички глобални икономики, ще се следи внимателно за признаци, че инфлацията, особено в сектора на услугите, се завръща.

Мартенският индекси за бизнес активността (PMI) в САЩ показа, че мярката за цените, плащани от бизнеса за суровини, е достигнала четиригодишно дъно, а инфлацията в еврозоната междувременно се забави до 2,4% през март.

И все пак последните данни за инфлацията в САЩ и напрежението в Близкия изток, което поддържа петрола на високи цени, означава, че инвеститорите са нервни. Ключов показател на пазарните инфлационни очаквания в еврозоната достигна най-високата си стойност от декември.

PMI може също да покаже, че еврозоната не се справя много зле. PMI за март показа повишена активност за първи път от май насам.

Отчети от Big Tech

Финансовите отчети на технологичните компании на водещите места в списъците на инвеститорите за следващата седмица, тъй като те са изправени пред колебливо представяне на акциите и отслабващи очаквания, че лихвените проценти в САЩ ще паднат значително тази година.

Производителят на електрически превозни средства Tesla ще представи резултатите си за последното тримесечие на 23 април, Meta ще обяви своите на 24-ти, а Microsoft и Alphabet – на 25 април.

На 26 април пък инвеститорите ще получат нови данни за ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE), който икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват да се е повишил с 0,3% през март.

От губещи към печеливши

Европейските банки най-накрая излизат от редиците на губещите, като банковият индекс на STOXX е нараснал с 12% от началото на 2024 г.

Повишаването на лихвените проценти донесе неочаквани печалби на банките през 2023 г., като увеличи разликата между това, което начисляват за заеми, и това, което плащат на спестителите.  Инвеститорите ще проучат внимателно предстоящите тримесечни финансови отчети, за да преценят колко ще струват на кредиторите намаленията на лихвите на Европейската централна банка, които се очаква да започнат през юни.

Barclays прогнозира нулев ръст на приходите на европейските банки през 2024 г., след което скромно увеличение от 5% през 2025 г.

Но JPMorgan дава по-малко песимистична цялостна прогноза по отношение на акциите на европейските банки, като кредитни анализатори смятат, че тези банки са по-малко изложени на проблемния сектор на търговските имоти, отколкото аналозите им в САЩ.

BNP Paribas, Deutsche Bank и Barclays са сред водещите банки, които ще отчетат финансовите си резултати следващата седмица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ