На фокус следващата седмица: Всички чакат юни

На фокус следващата седмица: Всички чакат юни

На фокус следващата седмица: Всички чакат юни

Пазарите търсят потвърждение от Европейската централна банка, че наистина предстои намаление на лихвените проценти през юни, въпреки че петролът отново се покачва, замъглявайки картината на инфлацията  и давайки повод за размисъл на законодателите в Канада, Нова Зеландия и Корея.

Китай се подготвя да публикува поток от ключови данни, а банките в САЩ ще дадат началото на новия сезон на тримесечните отчети. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

В търсене на зелена светлина

Европейската централна банка ще проведе заседание в четвъртък, което вероятно ще бъде последното препятствие преди началото на нейната кампания за понижаване на лихвите.

Трейдърите оценяват на почти 100% вероятността за намаление на лихвите с 25 базисни пункта през юни, така че даването на зелената светлина в четвъртък е от решаващо значение за поддържане на пазарните настроения. Множество политици изрично посочиха юни като дата за първи подобен ход. Дори гуверньорът на Австрийската централна банка Роберт Холцман не е против.

Данните, които показаха неочаквано забавяне на инфлацията в еврозоната до 2,4% на годишна база през март, трябва да вдъхнат допълнителна увереност на ЕЦБ.

Така че ЕЦБ е много вероятно да сигнализира, че предстоят намаления на лихвените проценти.

Въпросът е колко категорични ще бъдат централните банкери политиците относно юни, като се има предвид, че искат да преразгледат данните за ръста на заплатите за първото тримесечие, които ще бъдат публикувани през май.

Омагьосан кръг

Нарастващите геополитически сътресения и прекъсването на доставките в редица горещи точки на производство тласкат цените на петрола обратно към 90 долара за барел за първи път от месеци.

Централните банки са склонни да се фокусират върху така наречените основни измервания на инфлацията, които премахват цените на енергията и храните. Но за бизнеса на място цената на суровия петрол не може да бъде изключена от уравнението. Предположението, че Федералният резерв на САЩ може да намали лихвените проценти по-малко от другите водещи централни банки, тласна долара нагоре почти срещу всички валути тази година.

Това от своя страна подкопа покупателната способност на големите купувачи в Китай, Япония, Индия и Южна Корея, повишавайки сметките им за внос на енергия.

Всичко това усложнява живота на паричните власти на тези страни, които или са се намесили, или заплашват да се намесят на пазара, за да подкрепят своите валути, за да предотвратят омагьосан кръг на повишаване на инфлацията.

Наред са банките

Фиксацията на пазара върху паричната политика на САЩ ще бъде донякъде отклонена през следващата седмица, тъй като тримесечните доклади от големите банки дават началото на сезона на корпоративните печалби.

След силните резултати от четвъртото тримесечие в края на 2023 г., компаниите от S&P 500 се очаква да отчетат 5% годишно увеличение на печалбите си за първото тримесечие, според LSEG IBES.

Инвеститорите разчитат на стабилни корпоративни печалби тази година, за да подкрепят нарастващите пазарни оценки на компании, тъй като фондовият пазар се повиши до рекордно високи нива. Съотношението цена/печалба на S&P 500 се движи около най-високото си ниво от приблизително две години

JPMorgan Chase, Citigroup и Wells Fargo ще докладват финансовите си резултати на 12 април.

Икономически обрат

Обещаващите признаци за реализация дългоочаквания обрат на негативната тенденция при китайската икономика продължават да се трупат, помагайки за поддържане на акциите близо до многомесечни върхове.

Shanghai Composite наскоро записа най-голямото си рали от месец, след като данните показаха най-бързото разширяване на производството в Китай от повече от година. Това беше последвано от още по-обнадеждаващи цифри, показващи ускоряване на дейността в областта на услугите, което намеква, че потребителския дух може най-накрая да се съживи.

Идните дни ще донесат поредица нови доклади, които биха могли да подкрепят или подкопаят този оптимизъм - индексите на потребителските цени и цените на производител в четвъртък и търговски данни в петък.

Акт на балансиране

Централните банки, определящи лихвените проценти в други части на света, ще обкръжат заседанието на ЕЦБ в четвъртък – Регулаторите в Канада и Нова Зеландия ще проведат срещите си в сряда, а тези в Сингапур и Южна Корея ще заседават в петък.

Не се очакват промени в лихвените проценти, но търговците искат да придобият по-добра представа за това кога ще започне разхлабването на паричната политика и как централните банкери ще подходят към деликатния акт на балансиране.

Пазарите намалиха залозите за понижаване на лихвените проценти в Канада през юни на фона на новината, че икономиката на страната е нараснала с 0,6% през януари - най-бързият темп на растеж от една година.

Нова Зеландия е в техническа рецесия, но с инфлация, която все още е над 4,5%, не се очаква разхлабване преди август.

Сингапур се бори с лепкава инфлация и риск от висок ценови натиск за по-дълго време, тъй като неотдавнашните концерти на Тейлър Суифт подхраниха цените в сектора на услугите.

Централната банка на Южна Корея каза заяви през февруари, че е твърде рано за обрат в политиката, тъй като пътят пред инфлация е несигурен. Пазарите залагат намаляване на лихвите в края на тази година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ