На третия пленум Пекин постави фокус върху технологичното развитие и постигането на целта за растеж

На третия пленум Пекин постави фокус върху технологичното развитие и постигането на целта за растеж

Лидерите на Китай удвоиха усилията си за насърчаване на вътрешните технологии по време на третия пленум на 20-ия ЦК на ККП, който приключи вчера, предаде Си Ен Би Си.

Китай трябва „да се адаптира към новия тур на научна и технологична революция и индустриална трансформация“, се казва в официално комюнике на английски език. Освен това се посочва, че Китай ще „подобри новата система за мобилизиране на ресурси в цялата страна, за да направи ключови технологични пробиви“.

Докладът потвърди ангажимента на Пекин за балансиране на развитието с гарантирането на националната сигурност и не разкри други промени в политиката.

„Това комюнике показва, че ръководството на Китай запазва курса - в смисъл, че иска да избегне най-лошото, но все още не е сигурно , че политиките, използвани от САЩ, са най-добрите за Китай“, каза Лицян Рен, ръководител на количествените инвестиции в WisdomTree, визирайки като лесни пари с по-ниски лихви.

„Правителството вярва, че напредъкът в технологиите е най-добрият стимул за доверието за Китай и че САЩ не могат да използват тези технологични пречки, за да сдържат Китай“, каза тя.

Държавните медии съобщиха, че срещата на Централният комитет на Комунистическата партия на Китай е приел резолюция за „задълбочаване на реформите“ за „напредване на китайската модернизация“.

Подробности за решението се очаква да бъдат публикувани през следващите дни.

„Резултатът е в съответствие с нашите очаквания, че третият пленум е продължение на съществуващите промени в политиката“, посочи в бележка Тианшен Сю, старши икономист за Китай в Economist Intelligence Unit.

„Бих подчертал „иновации и управлявани пазари“ като първите две ключови думи от третия пленум“, каза Сю. „Иновациите и подобряването на производителността са начело на всички приоритети, почти неочаквано, на фона на съперничеството между САЩ и Китай.“

При администрацията на Байдън САЩ нарекоха Китай конкурент и се опитаха да ограничат достъпа на Пекин до модерни технологии като полупроводници в името на гарантирането на националната сигурност.

Междувременно Пекин постави акцент върху развитието на високите технологии в страната и справянето с това, което смята за рисково, свръхразрастването на финансовия сектор, особено в областта на недвижимите имоти.

Що се отнася до последната пленарна среща, „смятаме, че всяка пазарно ориентирана реформа ще бъде премерена и извършена, доколкото не компрометира националната сигурност“, каза Сю. „Все още имаме големи очаквания за фискалната реформа, въпреки че комюникето беше много кратко по тази тема.“

Китай казва, че ще изпълни целите си за цялата година

Комюникето от третия пленум гласи, че Китай ще работи за постигане на целите си за растеж за цялата година. През март страната обяви цел за ръст на брутния вътрешен продукт за 2024 г. от около 5%.

Пекин също така каза, че „активно“ ще разширява вътрешното търсене - термин, който е използвал само в някои скорошни срещи на високо ниво.

„Разширяващото се вътрешно търсене изглежда е фокусирано главно върху краткосрочните икономически политики“, каза Брус Панг, главен икономист и ръководител на изследванията за региона Голям Китай в JLL.

„Други части изглежда обръщат повече внимание на предлагането, отколкото на търсенето“, каза той. Въпреки това се отбеляза, че усилията за по-нататъшно интегриране на селските и градските райони, жизнения стандарт и фискалните и данъчните реформи са полезни за разширяване на вътрешното търсене“, добави той.

Централният комитет на управляващата Комунистическа партия на Китай, съставен от повече от 300 души, обикновено провежда седем пленарни заседания по време на всеки петгодишен мандат.

Третият пленум традиционно е фокусиран върху икономическата политика. Под ръководството на Дън Сяопин през 1978 г. срещата официално обяви значителни промени за комунистическата държава, като „реформата и отварянето“ на Китай.

Рен от WisdomTree отбеляза, че тазгодишният пленум идва в момент, когато лидерите на Китай са се сблъскали с относително нова ситуация: по-бавен икономически растеж и по-голямата част от бизнеса, идващ от недържавни предприятия, които са по-трудни за контролиране от държавните компании.

„Работата е там, че ако излязат с драстична политика и тя не проработи, негативът ще  бъде доста голям за правителство като това на Китай“, добави тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ