Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Недостигът на работници може да е определящ за глобалната икономика през 2025 г.
Въпреки всичките тревоги относно световната търговия, дълга и инфлацията, възможно е недостигът на работници да определя икономическите тенденции тази година и от двете страни на Атлантическия океан, предаде Ройтерс.
Ограничаването на имиграцията и депортирането представляват централна част от дневния ред на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който се завръща в Белия дом в понеделник. Ако той изпълни тези планове, до 1 милион нелегални мигранти може да бъдат депортирани през следващите две години и в резултат на това нарастването на населението на САЩ може да се забави.
Междувременно в Европа нарастват спекулациите, че едно трайно прекратяване на огъня между Украйна и Русия може да накара много бежанци и мигранти, които в момента са пръснати из Европа, да започнат да се прибират у дома. Повече от 4,3 милиона украинци са избягали от страната след инвазията на Русия през 2022 г., като над 1 милион от тях са се заселили в Германия. Много украинци получиха законни права да живеят и работят в Европа в директива на Европейския съюз от 2022 г. Перспективата за загуба на поне част от тези работници вече предизвиква безпокойство в някои централноевропейски нации.
Значителният спад на работниците в този момент - когато пазарите на труда в много икономики остават горещи въпреки сериозния скок на лихвените проценти през последните две години - отново разпалва опасенията, че някои страни могат да се изправят пред потенциално стагфлационен свиване на предлагането.
Перспективата за ново покачване на инфлацията на заплатите е само още едно главоболие за централните банки, които иначе изглежда искат да отменят повишенията на лихвите от 2022 и 2023 г.
Междувременно Международната организация на труда, агенция на ООН, заяви в четвъртък, че нивото на безработицата в световен мащаб остава на историческо дъно от 5% миналата година. Тя прогнозира, че процентът ще остане там през 2025 г., като се понижи допълнително до 4,9% през следващата година.
Очертавайки по-дългосрочните тенденции на застаряването и раждаемостта, за да илюстрират как намаляващото предлагане на работна ръка влияе върху това, стратезите на JP Morgan отбелязаха, че населението в трудоспособна възраст в развитите икономики като цяло изглежда е достигнало връх от 746 милиона през 2023 г. и се очаква да намалее с 47 милиона до 2050 г. въз основа на прогнози на ООН.
Бизнесът може да пострада от липсата на работна ръка
Всичко това подготвя сцената за една година, в която бизнесът в САЩ и Европа може да изпита ехото на тревогите на пазара на труда, които се появиха след пандемията.
Наистина, прегравянато на пазара на труда в САЩ не изглежда да се е разсеяло много миналата година.
Въпреки че трудностите при наемането на работа на общо ниво изглежда са се върнали към нивата отпреди пандемията, проучванията на малкия бизнес в САЩ продължават да отбелязват остър недостиг на работници в ключови сектори като транспорт, строителство и производство.
С една пета от малките фирми, които планират да наемат служители през следващите три месеца, почти 90% от онези, които искат да наемат персонал, съобщават, че нямат или имат малко квалифицирани кандидати. А броят на фирмите, които казват, че разходите за труд са техният най-голям проблем, е само с 2 процентни пункта под крайните стойности от 2021 г.
Това връща светлината на прожекторите обратно върху предложените от Тръмп ограничения на миграцията и плановете за депортиране. Около 8,3 милиона работници в САЩ се смятаха за нелегални мигранти до 2022 г.
Миграцията беше двигател за създаване на нови работни места в САЩ
Миграцията беше критично важен макро двигател през последните две години и вероятно ключова причина, поради която икономиката на САЩ успя да продължи да създава значителен брой работни места, без да генерира скок на инфлацията.
Бюджетната служба на Конгреса на САЩ миналия февруари рязко увеличи прогнозата си за нетната имиграция до 2023 г., принуждавайки икономистите да преосмислят очакванията си за устойчив растеж на заплатите през 2024 г.
Тези числа на миграцията обаче са намалели значително оттогава, не на последно място поради забраната за убежище в средата на годината от администрацията на президента Джо Байдън, която се смята, че вече е намалила месечната нетна миграция с една трета в сравнение с 2023 г.
Предложените от Тръмп депортации биха могли да затегнат нещата много повече и следователно инвеститорите започват да виждат миграционната програма на Тръмп като потенциално по-важна от икономическа гледна точка дори от неговите данъчни или тарифни обещания.
Morgan Stanley смята, че плановете на Тръмп могат да доведат до депортиране на около 1 милион мигранти за една до две години и спад в прираста на населението от 1,2% през 2024 г. до 1,0% или по-малко през тази година.
Икономистите от Schroders смятат, че „по-голямата заплаха за инфлацията вероятно идва от репресиите срещу имиграцията, заедно с масовите депортации, ако това доведе до недостиг на работна ръка, което в крайна сметка ще доведе до по-високи заплати и инфлация на услугите“.
Екипът на Schroders цитира изчисления на института Peterson, че масовите депортации могат да добавят 3 процентни пункта към инфлацията в сравнение с увеличение от един пункт от 10% увеличение на митата. Те смятат, че подобен шок в предлагането може да намали потенциалния растеж на БВП до 1,5% от над 2% в момента.
И Invesco твърди, че ако депортирането окаже отрицателно въздействие върху растежа и създаде стагфлационна среда, ще настъпи „значителен спад на фондовия пазар“.
Подробностите около този дебат - включително дали депортациите ще бъдат частично компенсирани от работни визи за квалифицирани мигранти - са многобройни.
Но миграцията и страховете за намаляващата работна сила очевидно се превърнаха в ключова макроинвестиционна променлива, която може би трябва да доминира пазарното мислене около встъпването в длъжност на Тръмп следващата седмица.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.