Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новата икономика: Африка се превръща в донор на работна ръка за застаряваща Европа
![Новата икономика: Африка се превръща в донор на работна ръка за застаряваща Европа](/media/271/shutterstock_2346232443.l.webp)
Те се редят на опашка от стотици, за да се срещнат с рекрутери в училищата в провинциалните градове и конгресните зали в големите градове, някои с висши дипломи, други само с основно образование. Всеки от тях се надява да намери една от милионите работни места, които кенийското правителство възнамерява да запълни тази година в една от най-амбициозните си инициативи за заетост. Работните места не са в Кения. Те са в богати страни в Европа, Близкия изток и другаде, където служителите се надяват младите кенийци да придобият умения и доходи, които ще стимулират местната икономика, съобщава Ройтерс.
„Тук няма възможности за работа, така че не ни остава друг избор, освен да отидем извън Кения“, каза Лидия Мукии, 27-годишен клиничен психолог, която присъства на спонсориран от правителството панаир на труда в южния централен град Мачакос, където служителите за подбор на персонал разпространяват лъскави листовки, рекламиращи работни места за предучилищни учители в Германия и селскостопанска работа в Дания. Панаирите са част от първото съгласувано усилие на Кения за насърчаване на трудовата миграция за насърчаване на националното развитие.
Изпращането на работници в чужбина е в основата на стратегиите за развитие на азиатски страни като Филипините и Бангладеш от десетилетия. Но подходът не е широко възприет в Субсахарска Африка, където страни като Кения са обвинявани от разочаровани граждани, че избягват отговорността си да създават работни места у дома.
Това започва да се променя. Докато бързо застаряващите страни по света търсят работници, за да поддържат икономиките си на повърхността, някои африкански нации без достатъчно работни места за бързо нарастващото си население се опитват да се възползват.
„Имаме много важен ресурс, наречен човешки ресурс“, каза министърът на труда на Кения Алфред Мутуа пред Ройтерс в Мачакос, където стартира кампания за набиране на персонал през ноември в 47-те окръга на Кения. „Можем... да изнасяме нашия труд и да правим много пари.“ Както за правителството, така и за търсещите работа, логиката на обръщането към работа в чужбина е проста: около милион кенийци навлизат в работната сила всяка година, но само една пета намират официална работа. Работата в целевите страни се заплаща значително повече, отколкото в Кения, и част от доходите се превеждат на членовете на семейството у дома. В центъра на изчисленията на правителството са явните демографски тенденции.
Организацията на обединените нации прогнозира, че населението в трудоспособна възраст на Африка ще нарасне с около 1,5 милиарда до 2100 г. и че до 2050 г. това ще бъде единственият регион в света с намаляващо съотношение между нуждаещите се от грижи и хора в трудоспособна възраст. Въпреки това стратегията не е лишена от рискове, включително от нарастващата реакция срещу имиграцията в много европейски страни и Съединените щати. В Германия, която подписа споразумение с Кения миналия септември за облекчаване на някои изисквания към работодателите, които искат да внасят квалифицирани кенийски работници, антиимиграционните настроения нарастват, показват проучванията на общественото мнение.
Коалицията, която се съгласи със сделката, сега е изправена пред предсрочни избори на 23 февруари, на които нейните леви партии изостават в социологическите проучвания зад десните съперници, които превърнаха затягането на миграционните политики в центъра на своите кампании.
Дясноцентристкият Християндемократически съюз (CDU) и крайнодясната партия Алтернатива за Германия (AfD) се противопоставиха на закон от 2023 г., предназначен да стимулира вноса на квалифицирана работна ръка, на който се основаваше споразумението с Кения, като аргументираха, че определението на закона за квалифицирана работна ръка е твърде широко. ХДС, за чийто лидер Фридрих Мерц се смята, че ще стане следващият канцлер, не отговори на въпроси относно плановете си за закона и споразумението с Кения.
Рене Шпрингер, говорител на AfD, каза, че законът е бил "катастрофален" и трябва да бъде "фундаментално реформиран", за да се гарантира, че само висококвалифицирани професионалисти могат да имигрират.
Попитан за критиките на Шпрингер, медийният отдел на управляващата коалиция насочи Ройтерс към вътрешното министерство. Хенинг Занети, говорител на министерството, отказа коментар, но посочи статистическите данни, показващи почти 15% увеличение на годишна база в издаването на визи за квалифицирани работници между октомври 2023 г. и септември 2024 г. Мутуа не беше загрижен за изборите в Германия, като каза, че нуждата на страната от квалифицирана работна ръка ще остане независимо от резултата.
Кения може да изнася по 1 млн. работници годишно
Няма изчерпателни данни за износа на африканска работна ръка в чужбина. Но Мутуа каза, че правителството на Кения е улеснило емиграцията на над 200 000 работници през последните две години и има за цел да изнася по 1 милион годишно през следващите три години.
Някои африкански правителства виждат миграцията като начин за справяне с безработицата, която може да доведе до социални вълнения, като смъртоносните протести срещу данъците, които обхванаха Кения миналата година, казват анализатори. Междувременно някои по-богати страни започват да виждат официалните трудови споразумения като по-добър вариант от големите нередовни мигрантски потоци, каза Майкъл Клеменс, експерт по икономика на миграцията в университета Джордж Мейсън в Съединените щати.
„Въпросът е: каква е алтернативата на това? Наистина ли смятате, че се насочваме към свят, в който, ако не сключите тези споразумения, миграцията няма да се случи?“ - каза Клеменс.
Германия се нуждае от 400 000 работници годишно
Някои лидери се преклониха пред демографските реалности. В Италия, където живее второто най-възрастно население в света, дясното правителство на премиера Джорджа Мелони увеличи броя на работните визи, издавани на граждани на държави извън ЕС, след кампания за намаляване на имиграцията.
Себастиан Грот, посланик на Германия в Кения, каза, че страната му усеща въздействието на дефицита на квалифицирана работна ръка, оценен на до 400 000 работници годишно.
„Имаме ресторанти и хотели в Германия, които затварят в някои дни от седмицата само защото нямат сервитьори, готвачи или експерти по гостоприемството“, каза той пред Ройтерс. Въпросът за вноса на квалифицирани работници често се смесва с горещата тема за търсещите убежище, която доминира предизборната кампания, откакто афганистанец, търсещ убежище, беше арестуван при смъртоносно намушкане с нож миналия месец. Дори преди официалното споразумение да бъде подписано, имаше нарастващо сътрудничество в областта на трудовата миграция между неправителствени организации в Германия и Кения, отбеляза Грот
Иън Кипроно, 26, е един от 14-те кенийски студенти, учещи за медицински сестри, които дойдоха в Германия миналия април в рамките на партньорство между Университета за приложни науки в Кобленц и Университета Маунт Кения, предназначени да помогнат за запълване на прогнозирания дефицит от 500 000 медицински сестри до 2030 г. Студентите разделят времето си между учене и работа в болница в Бад Мергентхайм. "Германия е хубаво място. Хората са по-дружелюбни от това, което се знае", каза Кипроно. Най-големите му предизвикателства са езикът и времето. „Много е студено; не сме изпитвали такова нещо в Кения“, каза той, когато пред стъклената фасада на болницата падна студен дъждец.
Политическа реакция
Все повече изследвания показват дългосрочни ползи от трудовата миграция за изпращащите страни, намалявайки страховете сред някои икономисти, че тласъкът от паричните преводи може да е мимолетен. Но политиката е сложна и в страните на произход.
В Кения критиците на миграционната инициатива обвиняват правителството, че не е създало работни места у дома. Съобщенията за малтретиране на мигранти в някои страни от Близкия изток, където вече работят милиони африканци, също подхраниха скептицизма.
Мутуа, чиито публикации в социалните медии за събития за набиране на персонал често предизвикват коментари, обвиняващи го в насърчаване на „търговия с роби“, каза, че формализирането на процеса, така че правителството да може да проверява предложенията за работа, ще защити по-добре кенийците от измамници и трафиканти на хора. Много кенийци също се страхуват от загуба на умения, необходими у дома. В сектора на здравеопазването, например, Кения има по-малко от една трета от 44,5 здравни работници на 10 000 души, препоръчани от Световната здравна организация, според доклад на министерството на труда от 2023 г.
52-годишният Николас Мутунга Мвонгела изглежда уверен в перспективите си, тъй като е работил като товарен оператор в Саудитска Арабия. Той получи временна оферта за работа в полска месопреработвателна фабрика за 24 злоти (5,87 долара) на час нетно, но беше разочарован да научи, че агенцията иска около 4000 долара за покриване на пътни и други разходи. Два месеца по-късно той каза, че се опитва да получи банков заем, но първо трябва да намери 160 000 кенийски шилинга (1240 долара) за предварителни такси за набиране на персонал. Джейн Мванги, главен изпълнителен директор на кенийската агенция AJW Africa, каза, че е важно търсещите работа да имат „кожа в играта“ и за повечето от тези разходи са налични заеми.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.