Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новата икономика: Ирландия - от високия дълг до препълнената публична хазна
Преди малко повече от 10 години еврозоната беше на ръба на разпадането. Кризата на държавния дълг, породена от страните от Южна Европа, включително Испания, удари единната валута, поставяйки нейното оцеляване под съмнение. В допълнение към южните страни, друга малко по-различна икономика също претърпя такава криза с особена интензивност: Ирландия. Въпреки че географски е в зоната, заета от „богата Европа“, страната претърпя криза, която предизвика публичния ѝ дълг и изгони държавните облигации на страната от пазарите.
Дъблин трябваше да бъде спасен финансово през 2010 г. Така в края на 2011 г. и началото на 2012 г. публичният дълг на Ирландия беше на практика двойно по-голям от този на Испания и положението ѝ изглеждаше още по-сериозно. Днес обаче Ирландия има един от най-ниските публични дългове в Европа, докато Испания остава на челните позиции, заедно с Италия, Гърция и Франция.
Силният ръст на БВП на „Келтския тигър“ (отчасти продукт на националното счетоводство, изкривено от печалбите и инвестициите на мултинационалните компании, бел авт.) и любовта на ирландците към строгите икономии и малката държава са отчасти причината за това „фискално чудо“.
Добър пример за добрата фискална ситуация в Ирландия се наблюдава през последните седмици: докато голяма част от страните в Европа трябва да изпратят на Брюксел (или ще трябва да го направят скоро) планове за съкращения за балансиране на дефицита, ирландското правителство е на път да представи бюджет със страхотен „фискален подарък“, за да привлече гласоподаватели, възползвайки се от финансова позиция, на която много европейски страни завиждат, според доклад на агенция Bloomberg.
Ирландия има марж не само поради фискалния излишък, който представя, но и защото нейните публични разходи за БВП представляват едва 20% от БВП, в сравнение с 47% в Испания или средните 49% в еврозоната. Ирландия е една от онези либерални крепости, където регулирането е слабо, държавната намеса е сравнително малка, публичните разходи са ниски, а икономическата свобода е знамето, което почти всички нейни политици защитават със зъби и нокти. Страната обикновено се появява в челната петица на Индекса на икономическата свобода, който се публикува ежегодно и претегля лекотата на правене на бизнес, трудовата рамка, зачитането на частната собственост и данъците.
С всичко изброено по-горе Ирландия е „рядка птица“ в еврозоната. Докато други икономики се борят с хронични дефицити, ирландската хазна е пълна с пари благодарение на данъчните приходи от мултинационалните компании, които скоро ще имат „черешката на тортата“: неочаквани 14 милиарда евро от Apple след решението до Европейската комисия.
Данъчни облекчения и жилищна помощ
Премиерът Саймън Харис, който е на поста само от шест месеца, ще разчита на щедростта да му помогне да подобри силните неотдавнашни социологически резултати за неговата партия Fine Gael и да консолидира преднината си пред Шин Фейн.
Изборите трябва да се проведат следващия март, но има спекулации, че Харис може да ги изведе напред. Той посочи през уикенда, че ще има значителен „пакет от разходи за живот“ в помощ на домакинствата. Бюджетът на коалиционното правителство вероятно ще включва намаляване на данъка върху доходите и повече помощ за насърчаване на жилищното строителство (намеса от страна на предлагането) и за купувачи на жилища за първи път (намеса от страна на предлагането), както съобщават местните медии. Бюджетът ще бъде първият за финансовия министър Джак Чембърс, който се грижи за завидна фискална позиция.
Данъчните приходи се увеличават и Европейската комисия прогнозира съотношение на дълга от около 43% тази година, по-малко от половината от средното за еврозоната. Изглежда невероятно, че през 2012-2013 г. тази страна имаше дълг към БВП, който беше близо 130%. Дългът е намалял с повече от 80 процентни пункта оттогава, което е истински рекорд. Обществените хазни са препълнени.
„Свидетели сме на обтегнати публични финанси в страни като Съединените щати и Обединеното кралство“, каза Лорета О'Съливан, главен икономист в EY Ирландия.
Обществените хазни са препълнени
„Обществената хазна тук е препълнена, така че има място в бюджета за допълнителна подкрепа на домакинствата, на бизнеса, за подобряване на обществените услуги. Ирландия получава многомилионно изплащане от Apple, след като върховният съд на Европейския съюз постанови, че данъчните облекчения, от които се е възползвала през предходните години, нарушават законите за държавна помощ и трябва да бъдат възстановени. Ирландия, по ирония на съдбата, се противопостави на решението. Сега Харис планира да използва голяма част от парите за жилища, основен приоритет за избирателите, както и за водна и енергийна инфраструктура, разкри тя пред Bloomberg Television в началото на октомври.
Въпреки положителния финансов контекст, правителството все още трябва да бъде умно и да харчи внимателно. Твърде много стимули биха могли да прегреят икономиката (както се случи преди 2007 г.), подхранвайки инфлацията. Ирландският фискален консултативен съвет, пазачът на бюджета, предупреди да не се добавя "ненужен натиск" върху икономиката. Фискалната нестабилност е друга грижа, като само 10 мултинационални компании генерират половината от всички приходи от корпоративен данък през 2023 г. Това прави публичните финанси „уязвими“ на специфични за сектора шокове, посочи Централната банка.
Засега премиерът Саймън Харис изживява нещо като мечта в правителството. Това ще бъде третата поредна година на фискален излишък. Освен това правителството зае твърда позиция по отношение на имиграцията, която изглежда има подкрепата на голяма част от обществото, като същевременно се ангажира да увеличи жилищното строителство, два основни въпроса, които вълнуват избирателите. Проучване през септември показа, че рейтингът му на одобрение е 55%, което е със 17 процентни пункта повече от май, а Fine Gael също спечели позиции.
Шин Фейн, основната опозиционна партия, загуби позиции, след като поведе в социологическите проучвания през 2023 г. Въпреки че Харис и икономиката летят високо, Фискалният съвет подчерта, че ако корпоративният данък бъде премахнат от уравнението, страната е на дефицит.
Бюджетът ще отговори на някои от най-непосредствените притеснения на избирателите относно разходите за живот с подаяния, които те бързо ще усетят в джобовете си. Въпреки това ще са необходими огромни нови инвестиции за справяне с дългосрочни инфраструктурни проблеми, като например недостига на жилища в страната.
Източник: elEconomista.es
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.