Новата икономика: Сбогом на Байденомиката

Новата икономика: Сбогом на Байденомиката

Гласоподавателите дадоха окончателна оценка на „Байденомиката“, а именно, че тя не струва.

Решителната победа на Доналд Тръмп над Камала Харис на президентските избори потвърждава отвращението на американците от набор от фактори: „будна култура“, голямо правителство, безконтролна миграция, хаотичен свят и най-вече инфлация.

Преди резултатите от президентските избори през 2024 г. да станат окончателни, беше ясно, че изходът може да зависи от това дали гласоподавателите се чувстват комфортно, че инфлацията отново е под контрол, или още негодуват от нейния ефект върху портфейлите им през последните три години. Сега знаем отговора – инфлацията разби демократите, пише Рик Нюман за YahooFinance.

В екзитполове 22% от гласоподавателите казаха, че инфлацията им е причинила сериозни затруднения, а 53% отчетоха „умерени“ затруднения. Това означава, че 75% от гласоподавателите са се почувствали до известна степен ощетени от инфлацията. В проучване, проведено след изборите, демократическата изследователска компания Blueprint установи, че основната причина избирателите да не изберат Харис е именно инфлацията.

Харис и Байдън споделиха сходни възгледи за икономиката, докато се опитваха да убедят американците да гласуват за демократите. И двамата говореха за рекорден ръст на работните места и солидно повишение на брутния вътрешен продукт при Байдън, като същевременно признаха, че има още работа за вършене. Под „още работа за вършене“ те всъщност имаха предвид намаляваше разходите за наем, хранителни стоки и други основни продукти и услуги.

Трябва да се отбележи, че бе постигнат измерим напредък. Нивото на инфлация достигна връх от 9% на годишна база през 2022 г. и оттогава спадна обратно до 2,4%, което е близо до нормалното. Сега цените на храните се покачват с едва 1,3% на годишна база. Бензинът е около $3,10 за галон. От една година заплатите растат по-бързо от цените.

Оказа се обаче, че всичко това няма значение. Тежкият инфлационен удар не беше компенсиран от всички положителни страни на Байденомиката, поне политически. За обикновените американци растежът на работните места и БВП са статистически облаци. Това, което е осезаемо за тях, са разходите за покриване на ежедневните им нужди.

На Байдън (и Харис) остават още 10 седмици на поста. Но сега икономиката е в ръцете на Тръмп и повечето избиратели вероятно са щастливи да се сбогуват с Байденомикакта.

Фондовите пазари регистрираха повишения заради перспективата за втори мандат на Тръмп, тъй като инвеститорите очакват намаляване на данъците и дерегулация, която може да увеличи корпоративните печалби. Пазарът на облигации е по-неспокоен, като доходността се повишава поради опасенията, че митата и плановете за депортиране на мигранти могат да имат инлационен ефект.

Тръмп ще получи известен гратисен период за промяна на икономиката, както се случва с повечето президенти. Тогава той ще трябва да докаже, че всъщност ще свърши по-добра работа в икономиката от Байдън и Харис.

Ръстът на работните места вече се забавя, а нивото на безработица се повишава от 3,4% през април 2023 г. до 4,1% сега. Откритите работни места са намалели от пика от 12,2 милиона през март 2022 г. до 7,4 милиона сега. Бумът след COVID, предизвикан от около 6 трилиона долара разходи за стимули, приключи.

Инфлацията от 9% при Байдън дойде от комбинация от COVID и инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. Малко вероятно е Тръмп да се изправи пред такова необичайно сливане на инфлационни сили. Но собствената му политика може да направи хиляди ежедневни продукти по-скъпи чрез мита и депортиране на мигранти, които са важен източник на евтина работна ръка.

Достъпността на жилищата може да бъде особена уязвимост за Тръмп. Тук има поне два проблема: липса на жилища, особено на по-евтини единици, и лихви по ипотечните кредити, които изглежда са закотвени на ниво от над 7%. Няма нищо в дневния ред на Тръмп, което да адресира нито един от тези проблеми и ако политиките му се окажат инфлационни, лихвите може дори да се повишат, което да влоши достъпността на жилищата.

Но ще мине известно време, преди избирателите да могат да преценят дали Тръмп подобрява живота им или не. Байдън със сигурност ще твърди, с известно основание, че оставя на Тръмп икономика, която се нуждае само от малко освежаване. Тръмп ще твърди, че всичко е развалина до деня, в който встъпи в длъжност, когато всичко ще се подобри драматично. Избирателите ще следят внимателно цените на хранителните стоки и бензина – благодарни, че годините на Байдън са приключили, докато чакат магията на Тръмп да се случи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ