Анализ: Фед няма да може да укроти инфлацията, без да тласне икономиката на САЩ към рецесия

Анализ: Фед няма да може да укроти инфлацията, без да тласне икономиката на САЩ към рецесия

Анализ: Фед няма да може да укроти инфлацията, без да тласне икономиката на САЩ към рецесия

Малко вероятно е Федералният резерв да успее да понижи инфлацията до желаните, без да се наложи да повиши значително лихвените проценти, причинявайки рецесия. Това се посочва изследователска статия, сред авторите на която е бившият управител на Фед Фредерик Мишкин, предава Си Ен Би Си.

Въпреки че много от настоящите служители на Фед продължават да поддържат позицията, че могат да постигнат „меко приземяване“ на икономиката, като в същото време се справят с високите цени, в статията се посочва, че е малко вероятно това да се случи.

„Не откриваме пример, в който индуцирана от централната банка дезинфлация е настъпила без рецесия“, се казва в доклада, анализиращ историята на усилията на централната банка за намаляване на цените.

Докладът беше представен по време на форум за паричната политика, организиран от бизнес училището Буут към Чикагския университет

Федералният резерв приложи серия от увеличения на лихвените проценти в опит да укроти инфлацията, която достигна най-високото си ниво от около 41 години. Пазарите масово очакват още няколко повишения, преди Фед да може да направи пауза в цикъла на увеличение на лихвите, за да оцени въздействието, което по-строгите политики оказват върху икономиката.

Документът обаче предполага, че вероятно Фед все още има много работата за вършене.

„Симулациите на нашия основен модел предполагат, че Фед ще трябва допълнително да затегне политиката със значителни увеличения на лихвите, да постигне целевата си инфлация до края на 2025 г.“, се посочва в статията, чийто съавтори са икономистите Стивън Чекети, Майкъл Фероли, Питър Хупър и Кърмит Шонхолц

„Дори да приемем, че ще има стабилни инфлационни очаквания, нашият анализ поставя под съмнение способността на Фед да реализира меко приземяване за икономиката, при което инфлацията да се върне към целта от 2 процента до края на 2025 г. без лека рецесия“, добавят авторите.

Статията обаче отхвърля идеята за повишаване на целта на Фед за инфлацията, която в момента 2%. Освен това изследователите казват, че централната банка трябва да се откаже от новата си политическа рамка, приета през септември 2020 г. Тази промяна приложи „таргетиране на средната инфлация“, позволявайки на инфлацията да бъде по-гореща от нормалното в интерес на по-приобщаващо възстановяване на заетостта.

Изследователите казват, че Фед трябва да се върне към превантивния си режим, при който започна да повишава лихвите, когато безработицата спадна рязко.

Управителят на Фед Филип Джеферсън публикува отговор на доклада, като каза, че настоящата ситуация се различава от предишни периоди на инфлация. Той отбеляза, че настоящият екип на Фед се ползва с повече доверие като борец с инфлацията, отколкото някои от своите предшественици.

„За разлика от края на 60-те и 70-те години на миналия век, Федералният резерв се справя с избухването на инфлацията бързо и решително, за да поддържа това доверие“ каза Джеферсън.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ